Džihádisté z Maroka tvoří početnou skupinu v IS, zemi se útoky islamistů zatím vyhýbají

Přesně před rokem vyhlásili džihádisté Islámského státu ustavení chalífátu. V jeho čele stanul obávaný vůdce Abú Bakr Bagdádí, vlastním jménem Ibráhím al-Badrí. První pátek po vyhlášení chalífátu Bagdádí poprvé a zatím naposledy veřejně vystoupil. V roli kazatele vedl modlitbu v jedné z mešit v iráckém Mosulu. Myšlenka ideální islámské společnosti a také možnost obživy od té doby přitáhla do řad chalífových věrných další tisíce džihádistů z celého světa. Nemálo jich přichází i ze stabilních arabských zemí, jako je Maroko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští radikální džihádisté

Palestinští radikální džihádisté | Zdroj: Reuters

"Vysoký počet marockých bojovníků zaujímá v džihádistických organizacích velitelské posty, a neskrývají se záměrem zaútočit jednoho dne také na Maroko," varoval před rokem marocký ministr vnitra Muhammad Hassád poslance parlamentu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maročané patří k nejzastoupenějším národnostem v řadách IS. Jak Maroko bojuje se svými extremisty, zjišťoval Štěpán Macháček

Od té doby, a tedy za rok existence chalífátu, Maročanů v řadách Islámského státu ještě přibylo. Zároveň ale zůstává Maroko i nadále jednou z mála arabských zemí, kde džihádisté za poslední rok nezaútočili.

Nejzápadnější výspa arabského světa se i proto chlubí svou úspěšnou kampaní proti teroristickým organizacím.

"1354 Maročanů bojuje za Islámský stát v Sýrii a Iráku. 220 z nich už bylo dříve v Maroku uvězněných v souvislosti s teroristickými aktivitami. Když vyšli z vězení, odjeli bojovat. 246 z nich už přišlo na bojišti o život v Sýrii, dalších 40 v Iráku. Maročané jsou tam známí tím, že vykonávají sebevražedné útoky s auty naloženými výbušninami," uvádí aktuální počty džihádistů Muhammad Abú Jahda, šéfredaktor marockého deníku Ahdás Maghribíja.

Vracející se extremisty policie zatýká

Se zhruba 1500 bojovníky tak patří Maročané k nejzastoupenějším národnostem v řadách Islámského státu. A extremisté se z bojiště také vracejí zpět do rodného Maroka. Pro království je to obrovská hrozba a vláda se snaží návratům bojovníků bránit.

Chalífát je označení pro státní zřízení postavené na vládě chalífy, hlavy muslimské obce. Svůj rozkvět zažilo v prostoru Blízkého východu mezi 7. a 13. stoletím. Snahy organizace Islámský stát o ustanovení nového chalífátu v oblasti vyvrcholily 29. června 2014, kdy Abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát Islámský stát a pod jménem Ibrahím začal užívat titulu chalífy.

"156 džihádistů už se do Maroka vrátilo. Policie je ale okamžitě na hranicích zatkla. Od lednového útoku na redaktory Charlie Hebdo totiž marocké úřady zatýkají každého, kdo se vrátí z Iráku, Sýrie, Libye nebo Mali. Maroko vydalo svým občanům zákaz cestovat do zemí, kde bojuje Islámský stát, takže ty, kteří se vracejí, zatýkají policisté právě na základě tohoto zákazu," vysvětluje marocký novinář Muhammad Abú Jahda.

Maroko je podle něj v odhalování domácích teroristických buněk úspěšné. Od dosud jediných velkých útoků v roce 2003, kdy zemřelo v Casablance 45 lidí, rozkryla policie asi 150 skupinek.

IS loví mezi chudými, vzdělanými i bohatými

A marocké tajné služby prý mají dobré informace o aktivitách konkrétních občanů v Sýrii a Iráku. Snahou ale je zabránit rekrutaci dalších Maročanů do služeb džihádistických organizací:

"Původně se teroristické sítě soustředily na získávání lidí v nevzdělaných nebo málo vzdělaných vrstvách, jedinců, kteří byli většinou bez práce. Postupně se ale ukázalo, že sítě úspěšně loví i mezi vrstvami vysokoškolsky vzdělanými a relativně bohatými lidmi," říká šéfredaktor listu Ahdás Maghribíja.

"To byl případ Karíma Al-Madžátího, obviněného z útoků v Casablance v roce 2003. Později utekl z Maroka a zemřel V Saúdské Arábii při přestřelce s bezpečností," dodává Maghribíja.

Větší starosti než Sýrie a Irák ale dělají Maroku mnohem bližší džihádistické oblasti v Mali a Libyi. Výcvikové tábory Islámského státu a Al-Káidy v Libyi jsou pro marocké džihádisty první zastávkou. Až pak pokračují dále na východ. Maroko se zatím útokům statečně brání, páteční atentát na turisty v Tunisku je pro něj ale velkým varováním.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme