Džihádisté znovu vstoupili do syrského Kobani, svádějí těžké boje s obránci

Americké ministerstvo obrany připouští, že syrské město Kobani pravděpodobně padne do rukou džihádistů. Mluvčí Pentagonu řekl, že samotné letecké údery město nezachrání. Ozbrojenci Islámského státu mezitím znovu vstoupili do některých jeho čtvrtí a s kurdskými obránci svádějí těžké boje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dým stoupá nad syrským městem Kobani po leteckých úderech spojenců | Zdroj: Reuters

"Ve svých leteckých úderech spolu se svými partnery pokračujeme. Je to ale i nadále velice obtížná mise. Jak jsem od začátku naznačoval, problém s Islámským státem nevyřešíme přes noc," řekl americký prezident Barack Obama.

Americký ministr zahraničí John Kerry označil situaci v Kobani za tragédii, která by ale neměla odchýlit Spojené státy a další spojence od dlouhodobé strategie.

Washington je tak podobně jako Ankara k osudu Kobani skeptický. Američané jsou ale zároveň zdrženliví k tureckému návrhu na vytvoření nárazníkové zóny, který podpořila Francie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na turecko-syrské hranici informuje redaktor Jaromír Marek

Nejnovější nálety Američanů a jejich spojenců zničily pět obrněných vozů radikálů a jejich logistická centra. Džihádisté ale stále postupují.

Kurdové v sousedním Turecku se mezi tím bouří. Chtějí, aby Ankara zasáhla na obranu Kobani. Už třetí den se v kurdských městech odehrávají bouřlivé protesty.

"Násilné protesty se zvrhly ve vandalismus a zločiny. Nejméně 19 lidí zemřelo, 145 bylo zraněno a čtyři stovky zatčeny," uvedl turecký premiér Ahmet Davutoglu a vyzval Kurdy ke klidu.

Kurdové se bouří a žádají tureckou vládu o pomoc pro Kobani | Foto: Reuters

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu vyloučil, že by Turci plánovalo pozemní operaci na záchranu Kobani.

"Je nerealistické očekávat od Turecka, že by samo podniklo pozemní operaci. Diskutujeme se našimi spojenci. Pokud dojedeme ke společnému rozhodnutí, Turecko nebude váhat a splní svůj úkol," prohlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O americkém postoji k situaci v severosyrském Kobani mluvila zpravodajka ČRo ve Spojených státech Lenka Kabrhelová

Kromě Jordánska se k mezinárodní koalici proti Islámskému státu pod vedením Američanů připojila také Austrálie. Na syrsko-tureckých hranicích ale zatím nejspíš neudeří. Chce totiž cílit jen na džihádisty v Iráku, kde už její stíhačky poprvé zasáhly.

Austrálie původně přispívala v boji proti islamistům pouze humanitární pomocí. V předešlých dnech ale premiér Tony Abbot oznámil, že se zapojí i vojensky. Australané zatím nevyloučili ani pozemní operaci svých jednotek.

Kurdové svádějí tvrdé boje s islamisty o město Kobani | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová, Štěpán Macháček, Jaromír Marek, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme