Dzurinda byl zvolen předsedou SDKU

Do předsednického křesla Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKU) zasedne ministerský předseda Mikuláš Dzurinda. Většinou hlasů o tom v Bratislavě rozhodli delegáti ustavujícího sjezdu SDKU. Dzurinda byl jediným kandidátem na funkci předsedy této nové politické strany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zcela podle očekávání dopadly i volby na další stranické funkce, o které se ucházeli představitelé křesťanských demokratů, kteří spolu s Dzurindou svou „mateřskou“ stranu opustili, a vůdci Demokratické unie, která se rozhodla pro sloučení s SDKU. Posty místopředsedů obsadí primátor Prešova Juraj Kopčák, ministr zahraničí Eduard Kukan, ministr kultury Milan Kňažko, ministr hospodářství Ĺubomír Harach a také bývalá zpravodajka BBC Zuzana Martináková. Generálním sekretářem se stal poslanec Ivan Šimko.

SDKU, která vzniká od počátku letošního roku a naplno má začít působit až od příštích parlamentních voleb v roce 2002, podle Dzurindy navazuje na „protimečiarovský“ projekt nelevicových demokratů - Slovenskou demokratickou koalici. Toto seskupení, jehož je Dzurinda nadále předsedou, se však rozpadá v důsledku sporu mezi premiérem a mateřskými stranami. Právě SDKU má být pokračovatelkou SDK.

Nová Dzurindova strana se ale podle něj nebude do příštích voleb podílet na politických aktivitách, aby nezpochybnila koaliční dohodu z roku 1998 o vzniku nynější vlády a umožnila dokončit řádné volební období do roku 2002. SDKU se však míní zúčastnit doplňovacích voleb v obcích a městech a voleb do vyšších územních celků, jež mají vzniknout v příštím roce.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme