Dzurinda byl zvolen předsedou SDKU

Do předsednického křesla Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKU) zasedne ministerský předseda Mikuláš Dzurinda. Většinou hlasů o tom v Bratislavě rozhodli delegáti ustavujícího sjezdu SDKU. Dzurinda byl jediným kandidátem na funkci předsedy této nové politické strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zcela podle očekávání dopadly i volby na další stranické funkce, o které se ucházeli představitelé křesťanských demokratů, kteří spolu s Dzurindou svou „mateřskou“ stranu opustili, a vůdci Demokratické unie, která se rozhodla pro sloučení s SDKU. Posty místopředsedů obsadí primátor Prešova Juraj Kopčák, ministr zahraničí Eduard Kukan, ministr kultury Milan Kňažko, ministr hospodářství Ĺubomír Harach a také bývalá zpravodajka BBC Zuzana Martináková. Generálním sekretářem se stal poslanec Ivan Šimko.

SDKU, která vzniká od počátku letošního roku a naplno má začít působit až od příštích parlamentních voleb v roce 2002, podle Dzurindy navazuje na „protimečiarovský“ projekt nelevicových demokratů - Slovenskou demokratickou koalici. Toto seskupení, jehož je Dzurinda nadále předsedou, se však rozpadá v důsledku sporu mezi premiérem a mateřskými stranami. Právě SDKU má být pokračovatelkou SDK.

Nová Dzurindova strana se ale podle něj nebude do příštích voleb podílet na politických aktivitách, aby nezpochybnila koaliční dohodu z roku 1998 o vzniku nynější vlády a umožnila dokončit řádné volební období do roku 2002. SDKU se však míní zúčastnit doplňovacích voleb v obcích a městech a voleb do vyšších územních celků, jež mají vzniknout v příštím roce.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme