Dzurinda končí po volebním debaklu ve vedení SDKÚ

Slovenská pravice si pomalu zvyká na novou roli, kterou dostala po sobotních parlamentních volbách. Pravicové strany v nich převálcoval Směr vedený Robertem Ficem, který obsadil nadpoloviční většinu parlamentních křesel a nejspíš vytvoří jednobarevnou vládu. Fatální porážku utrpěla hlavně SDKÚ vedená Mikulášem Dzurindou, který dnes oznámil, že na předsedu už v květnu kandidovat nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikuláš Dzurinda po 12 letech opustí SDKÚ | Zdroj: Reuters

Mikuláš Dzurinda tak po 12 letech opustí vedení strany, kterou sám založil. Formálně odejde z funkce až na květnovém stranickém kongresu. Do té doby už by ale měla podle slovenských médií zastupovat SDKÚ navenek dosavadní ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská, která chce v květnu Dzurindu v čele strany vystřídat.

Kritici Dzurindovi vyčítali, že správná chvíle k jeho odchodu nastala už dávno, a že jako volební lídr straně uškodil. Předvolební kampaň poznamenala také korupční kauza Gorila, která vrhala špatné světlo především na Dzurindu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O povolební situaci na Slovensku diskutovali v Ozvěnách dne Peter Schutz, komentátor deníku SME a komentátor Deníku, Ivan Hoffman.

Výměna vedení by tak měla SDKÚ vrátit alespoň částečně důvěru voličů. V sobotních předčasných volbách získala SDKÚ pouze 6 procent hlasů a utrpěla nejhorší volební porážku ve své 12leté historii. Dzurinda sice odejde z čela strany, i nadále si ale chce ponechat svůj poslanecký mandát.

Dzurinda však nebude jediným, kdo opustí vedení SDKÚ. Druhý místopředseda strany a dosavadní ministr financí Ivan Mikloš údajně zvažuje lukrativní pracovní nabídku ze zahraničí. Takže nevyloučil, že vrátí poslanecký mandát.

Pětiprocentní hranici hlasů potřebnou pro vstup do parlamentu překročilo pět pravicových stran. Nejúspěšnější byla KDH. Ale ani tato nejsilnější slovenská pravicová strana, nezískala víc než 9 procent (8,82 procent hlasů).

Bratislavský zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger v Ozvěnách dne připomněl, že subjektivní spokojenost může vykázat Igor Matovič ze strany Obyčejní lidé, která ve volbách velmi překvapivě skončila třetí (získala 8,55 Procent hlasů). A sám Matovič získal nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidátů pravice.

Podle zpravodaje je ale otázkou, jak se bude v parlamentu chovat. Připomněl, že sám Matovič říká, že nechce, aby jeho 16 poslanců hlasovalo podle nějaké stranické linie, ale prý výhradně podle svého vědomí a svědomí.

„Už před volbami proslul jako neřízená střela. Naposledy se proslavil tím, že se mu rozpadla kandidátka jeho strany, protože nutil kandidáty, aby šli na detektor lži, aby prokázali, že nebrali úplatek,“ uvedl.

O dalším postupu po sobotních volbách budou ve čtvrtek diskutovat u kulatého stolu zástupci všech parlamentních stran. K jednání je pozval vítězný Směr.

Půjde ale jenom o formální schůzku, protože vláda bude téměř jistě jednobarevná. Směr má totiž takovou převahu, že do koalice s ním nikdo nechce.

„Jednobarevnost vlády by paradoxně mohla proces sestavování kabinetu trošku protáhnout, protože Robert Fico chce do vlády natáhnout také některé nestraníky. A než tyto osobnosti osloví a přesvědčí, to by mohlo ještě nějakou dobu trvat,“ dodal zpravodaj.

Vojtěch Berger, Veronika Sedláčková, mta, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme