Dzurinda podepsal smlouvu mezi Slovenskem a Vatikánem

Po čtyřech letech vyjednávání podepsali slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a vatikánský státní sekretář, kardinál Angelo Solano základní smlouvu mezi Slovenskou republikou a Vatikánem. Smlouva upravuje postavení katolické církve na Slovensku, ale pomíjí četné citlivé problémy. Slovensko by ji mohlo ratifikovat do Vánoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dlouhá jednání provázely ostré rozepře mezi katolickým a ateistickým táborem ve slovenské vládní koalici. Jednomyslnosti při schvalování návrhu v kabinetu bylo nakonec dosaženo tak, že kontroverzní podrobnosti o čtyřech otevřených otázkách byly odsunuty do blíže neurčené budoucnosti.

Z připravovaného textu vypadly nejspornější části, jako slovenský závazek upravit svůj právní řád podle znění smlouvy či zajistit katolickou výchovu na slovenských vysokých školách. Zůstalo však ustanovení o nedotknutelnosti zpovědního tajemství, tedy duchovní nemusejí vypovídat policii o tom, co se dozvěděli ve zpovědnici. Smlouva se nezmiňuje ani o interrupcích, rozvodech či partnerství homosexuálů, ačkoliv se obě strany zavazují podporovat manželství. Katolická církev má právo šířit svou nauku a právo na vlastní sdělovací prostředky a na přístup do veřejnoprávních médií v přiměřeném rozsahu. Smlouva rovněž uznává platnost církevního sňatku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme