Dzurinda podepsal smlouvu mezi Slovenskem a Vatikánem

Po čtyřech letech vyjednávání podepsali slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a vatikánský státní sekretář, kardinál Angelo Solano základní smlouvu mezi Slovenskou republikou a Vatikánem. Smlouva upravuje postavení katolické církve na Slovensku, ale pomíjí četné citlivé problémy. Slovensko by ji mohlo ratifikovat do Vánoc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dlouhá jednání provázely ostré rozepře mezi katolickým a ateistickým táborem ve slovenské vládní koalici. Jednomyslnosti při schvalování návrhu v kabinetu bylo nakonec dosaženo tak, že kontroverzní podrobnosti o čtyřech otevřených otázkách byly odsunuty do blíže neurčené budoucnosti.

Z připravovaného textu vypadly nejspornější části, jako slovenský závazek upravit svůj právní řád podle znění smlouvy či zajistit katolickou výchovu na slovenských vysokých školách. Zůstalo však ustanovení o nedotknutelnosti zpovědního tajemství, tedy duchovní nemusejí vypovídat policii o tom, co se dozvěděli ve zpovědnici. Smlouva se nezmiňuje ani o interrupcích, rozvodech či partnerství homosexuálů, ačkoliv se obě strany zavazují podporovat manželství. Katolická církev má právo šířit svou nauku a právo na vlastní sdělovací prostředky a na přístup do veřejnoprávních médií v přiměřeném rozsahu. Smlouva rovněž uznává platnost církevního sňatku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme