Snahu zastavit šíření epidemie eboly v Kongu komplikují útoky místních islamistických povstalců

Násilnosti v Demokratické republice Kongo donutily zdravotníky pozastavit boj proti šíření eboly. Pracovníci Světové zdravotnické organizace se stáhli z centra epidemie ve městě Beni na východě země. Blízko od místa jejich působení zaútočili povstalci na vládní vojáky a jednotky OSN.

Beni (Demokratická republika Kongo) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epidemie eboly v Demokratické republice Kongo: zdravotníci v nemocnici v Bikoru si kontrolují ochranný oděv (květen 2018). | Foto: AFP Photo/UNICEF/Mark Naftalin | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zdravotníci museli přerušit svou práci, protože jedna z povstaleckých skupin na východě Demokratické republiky Kongo zaútočila ve městě Beni na pozice vládních vojáků a mise OSN, která tam má dohlížet na klid. Podle ministerstva zdravotnictví útočili bojovníci Aliance demokratických sil - islamistické skupiny ze sousední Ugandy.

Epidemie eboly v Kongu potrvá ještě půl roku, varuje WHO. Nemoc si vyžádala dvě stě životů

Číst článek

Jednotky Organizace spojených národů ozbrojence zatlačily zpět. Během přestřelky jen kousek od pohotovostního centra léčby eboly jedna ze střel dokonce zasáhla budovu, ve které přebývalo šestnáct zdravotníků. Není přitom jasné, kdo střelu vypálil. V každém případě Světová zdravotnická organizace své pracovníky evakuovala z města pryč.

Ministerstvo zdravotnictví Demokratické republiky Kongo se stejně jako mezinárodní zdravotníci obává, že se ebola z východního Konga rozšíří. Lékaři bez hranic na to zareagovali posílením svých týmů v sousedních zemích, především v Ugandě, vzdálené necelých 50 kilometrů od Beni. Místní obyvatele pak k velké ostražitosti vyzval ministr zdravotnictví Oly Ilunga Kalenga.

Ebola se na východě Demokratické republiky Kongo rozšířila letos podruhé. Při druhé vlně jejího rozšíření se nakazilo skoro 360 lidí a 213 jich zemřelo. Mezi oběťmi jsou mimo jiné i těhotné ženy nebo čerstvé matky a novorozenci. Nákaza se zároveň nevyhla ani 30 zdravotníkům.

Smrtelná nemoc trápí Afriku desítky let

Ebola patří mezi vůbec nejnebezpečnější infekce na světě. Šíří se přímým kontaktem s tělními tekutinami nakaženého nebo předměty, kterých se dotkl. Někdy se člověk může nakazit i kontaktem s člověkem, který na ebolu zemřel. Virus způsobuje horečku, silné bolesti hlavy a někdy i krvácení a je extrémně smrtelný.

Nemoc se poprvé objevila v roce 1976 právě v Demokratické republice Kongo, nejhorší epidemie vypukla v letech 2013-2016 v západní Africe, kdy se nemocí nakazilo 28 616 lidí a více než 11 tisíc jich viru podlehlo – drtivá většina z nich v Libérii, Sieře Leone a Guineji.

Nejhorší situace byla na konci léta a na podzim roku 2014, kdy se za jediný měsíc nakazilo skoro 7 tisíc lidí. Právě tato epidemie vedla k vývoji experimentálních vakcín, které teď zdravotníci v Demokratické republice Kongo nasazují.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme