Guinejská vláda vyhlásila epidemii eboly. Čtyři lidé zemřeli, včetně zdravotní sestry

V západoafrickém státě Guinea se znovu objevila krvácivá horečka ebola a čtyři lidé již nákaze podlehli. Podle agentury AFP to v sobotu oznámil guinejský ministr zdravotnictví Rémy Lamah. AFP uvedla, že je to poprvé, co byla ebola zaznamenána v západní Africe od epidemie z let 2013 až 2016, kdy si tato choroba v oblasti vyžádala více než 11 300 životů. Guinejská vláda v neděli vyhlásila začátek epidemie.

Konakry Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus ebola

Virus ebola | Zdroj: Flickr

„Jsme opravdu znepokojeni. V prefektuře Nzérékoré na jihovýchodě země byla již zaregistrována čtyři úmrtí na ebolu,“ uvedl ministr Lamah.

„Ve městě Gouéké onemocněla koncem ledna zdravotní sestra. Zemřela mezi 27. a 28. lednem a pohřbena byla 1. února v Gouéké,“ uvedl šéf národní zdravotnické agentury Sakoba Keita. „Následně se příznaky nemoci, průjem, zvracení a krvácení, projevily u dalších osmi lidí, kteří byli na pohřbu. Tři z nich zemřeli a čtyři byli hospitalizováni ve městě Nzérékoré,„ dodal. Jeden z nakažených údajně „unikl“, ale byl nalezen a hospitalizován v metropoli Konakry.

Oba představitelé sdělili, že vzorky analyzované laboratoří, kterou v oblasti zřídila Evropská unie, odhalily přítomnost viru ebola.

Představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) v Konakry oznámil, že WHO je připravena zasáhnout. „Rychle nasadíme potřebné prostředky, abychom podpořili Guineu, která má již velkou zkušenost,“ oznámil na schůzi představitelů zdravotnických úřadů Alfred George Ki-Zerbo. Také regionální ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová na twitteru ujistila, že organizace pracuje na tom, aby byla připravena na šíření viru v západní Africe reagovat.

Světová zdravotnická organizace sleduje každé nové propuknutí eboly s velkými obavami. V posledních letech se tato nemoc vyskytovala především v Kongu, nejnovější případ nákazy tam byl ohlášen minulý týden.

Dosud nejhorší epidemie eboly na světě začala v prosinci roku 2013 právě v Guineji. Odtud se virus rozšířil do sousední Libérie a Sierry Leone. Nakonec se dostal do deseti zemí včetně Španělska a USA. Do roku 2016, kdy byla epidemie překonána, se objevilo 28.600 zdokumentovaných případů. Přes 99 procent z nich připadalo na Guineu, Libérii a Sierru Leone.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme