Rwanda uzavřela nedaleko Gomy hranici s Kongem. Město hlásí třetí případ eboly

Rwandské úřady ve čtvrtek uzavřely hraniční přechod mezi konžskou Gomou a rwandským městem Gisenyi. Hranice je uzavřená všem s výjimkou Konžanů, kteří se z Rwandy chtějí dostat zpět do Konga, uvádí tamní úřady, podle nichž krok pro občany obou zemí může znamenat ztrátu živobytí. Ve čtvrtek Kongo informovalo o třetím případu nakažení ebolou v Gomě, píše agentura Reuters.

Goma (Aktualizováno: 12:04 1. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktuální snímek z hranice mezi Rwandou a Kongem nedaleko města Goma.

Aktuální snímek z hranice mezi Rwandou a Kongem nedaleko města Goma. | Foto: Djaffer Sabiti | Zdroj: Reuters

„Konžské úřady tohoto rozhodnutí litují. Odporuje doporučením Světové zdravotnické organizace v boji s virem,“ stojí v prohlášení konžské vlády, ze kterého cituje zpravodajská agentura Reuters.

Kněz z konžské Gomy nakažený ebolou zemřel. Byl prvním pacientem ve více než milionovém městě

Číst článek

Rwandský ministr zahraničí Olivier Nduhungirehe uzavření hranice potvrdil, novináře ale odkázal na ministerstvo zdravotnictví s tím, že se krok týká eboly.

Na začátku týdne v Gomě zemřel druhý člověk nakažený virem. Třetí osobou, u které krevní testy nákazu potvrdily, je dcerou zesnulého, píše Reuters.

Město Goma leží asi 300 kilometrů jižně od současného epicentra epidemie eboly na severovýchodě Konga. Jde o rušné obchodní středisko na hranicích s Rwandou a nedaleko Ugandy. Ve městě je i mezinárodní letiště.

Světová zdravotnická organizace v polovině července varovala před regionálním šířením nemoci, kterou označila za globální hrozbu. Zároveň se vyslovila proti uzavírání hranic, které mohou mít dalekosáhlé ekonomické důsledky pro místní obyvatele.

Epidemie eboly na východě Konga trvá už déle než rok, na nemoc zatím zemřelo přes 1800 lidí. Nemoc se zatím projevila převážně jenom v Kongu. Výjimkou byly čtyři případy v Ugandě v červnu a červenci, kdy ji do země přivezli občané Konga. Úřadům se podařilo šíření zamezit, všichni nakažení ale zemřeli.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme