Ebola v Kongu: WHO se připravuje na nejhorší, do země pošle vakcíny

Světová zdravotnická organizace (WHO) se připravuje na nejhorší možný scénář v souvislosti s výskytem nemoci eboly v Kongu. Proti smrtelné krvácivé horečce pošle do země nové vakcíny, sdělil v pátek generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Konžská vláda ve čtvrtek potvrdila první oběť eboly s tím, že testy prokázaly nákazu u dalších 11 osob.

Ženeva/Kinshasa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus ebola

Virus ebola | Zdroj: Flickr

Ghebreyesus napsal na twitteru, že se s konžským ministrem zdravotnictví dohodl, že WHO středoafrické zemi dodá co nejrychleji nové experimentální vakcíny. Na ebolu zatím neexistuje účinný lék.

Ebola se objevila v odlehlé severozápadní oblasti Konga, WHO se ale připravuje i na možnost, že se nákaza přenese do velkého města. Podle agentury Reuters to v Ženevě řekl zástupce šéfa WHO Peter Salama, jenž zodpovídá za reakce na krize. Dodal, že riziko rozšíření do sousedních zemí hodnotí zatím jako mírné.

Kongo na novou epidemii upozornilo WHO před třemi dny. Od 4. dubna eviduje kolem 32 případů podezření na nákazu. Podle Salamy již 18 lidí zemřelo.

Ebola je jednou z nejobávanějších nemocí na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Nejhorší epidemie se rozšířila od začátku prosince 2013 v západní Africe. Nemoci za více než dva roky podlehlo přes 11 300 lidí z více než 29 000 nakažených, což bylo nejvíce v historii této nákazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme