Epidemie eboly v Kongu není pod kontrolou. Lékaři se obávají dalšího rozšíření nákazy

Další rozšiřování epidemie eboly v Kongu potvrdila předsedkyně mezinárodní organizace Lékaři bez hranic Joanne Liuová. Obavy z nekontrolovaného šíření nemoci podnítila i čtvrteční zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO). Zpráva informuje o pohybu nakažené ženy, která cestovala z Konga do Ugandy a Rwandy, kde mohla nemoc rozšířit, uvedla agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rouška a ochranné brýle jako štít proti smrtící nákaze. Epidemie eboly v Demokratické republice Kongo, nemocnice v Bikoru, květen 2018.

Nákaza eboly se šíří napříč Kongem. Zdravotníci se obávají rozšíření epidemie do okolních států (ilustrační foto) | Foto: AFP Photo/UNICEF/Mark Naftalin | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Předsedkyně mezinárodní organizace Lékaři bez hranic Joanne Liuová na twitteru napsala, že nákaza se šíří dál, nemoc si žádá další mrtvé a postihuje i zdravotnické pracovníky v oblasti. Lékaři bez hranic jsou hlavní organizací, která proti nemoci v Kongu bojuje a brání jejímu šíření do okolních států.

Kněz z konžské Gomy nakažený ebolou zemřel. Byl prvním pacientem ve více než milionovém městě

Číst článek

Hraničním kontrolám unikla konžská prodejkyně ryb, která s nemocí cestovala z Konga do Ugandy. Podle zprávy WHO, která se odvolává na ugandské ministerstvo zahraničí, žena pak odjela do milionového města Goma a do pohraničního města Gisenyi ve Rwandě.

Zdravotníci se snaží zjistit, s kým mohla již zesnulá žena přijít do styku. Obávají se rozšíření nemoci v Ugandě a nově i v rušném městě ve Rwandě, kde se ebola zatím neobjevila.

Liuová uvedla, že systém, kdy zdravotníci vyšetřují, s kým nakažení přišli do kontaktu, není plně funkční. Je proto třeba zavést jiný způsob prevence. „To znamená lepší přístup populace k vakcínám,“ napsala předsedkyně.

WHO ve středu označila výskyt eboly v Kongu za ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Nemoc se zatím daří držet v oblasti východního Konga, kde práci lékařům stěžují desítky ozbrojených skupin a nedůvěra místního obyvatelstva.

Od srpna 2018, kdy konžské úřady vlnu nákazy označily za epidemii, na ebolu zemřelo zhruba 1700 lidí.

#DRC #Ebola Outbreak Update:

Statement by @JoanneLiu_MSF, International President of @MSF International, on the declaration of Ebola as a public health emergency of international concern. ⬇

21:12 – 17. 07. 2019

87 73

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme