Ebolu máme pod kontrolou, tvrdí konžská vláda. 21 dní se neobjevil nový případ nákazy

V Kongu se podařilo dostat pod kontrolu smrtelný a rychle se šířící virus Ebola. Podle agentury Reuters to v pátek oznámilo konžské ministerstvo zdravotnictví. Na nemoc nedávno zemřeli čtyři lidé a dalších zhruba 40 bylo infikováno. V posledních 21 dnech se ale neobjevil žádný nový případ nákazy.

Kinshasa (Kongo) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ebola (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Rozmezí 21 dnů je považováno za maximální inkubační dobu, po níž se projeví příznaky nemoci. Podle resortu zdravotnictví se epidemie zastavila díky profesionalitě konžských a mezinárodních expertů, kteří v postižené oblasti zasahovali. Úřady přesto budou nadále situaci sledovat se zvýšenou pozorností.

Ebola na severovýchodě Konga propukla začátkem května. Světová zdravotnická organizace 23. května uvedla, že nákaza se potvrdila u 43 osob.

Onemocnění patří mezi krvácivé horečky a řadí se k nejobávanějším nemocem na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Nejhorší epidemie se rozšířila od začátku prosince 2013 v západní Africe. Ebole za více než dva roky podlehlo přes 11 300 lidí z více než 29 000 infikovaných, což bylo nejvíce v historii této nákazy.

Ebola v Kongu propukla už poosmé a tato středoafrická země je nejčastějším místem jejího výskytu na světě. Nemoc byla poprvé zaznamenána právě v konžských hustých tropických pralesích v roce 1976. Název viru byl odvozen od řeky Ebola, která touto oblastí protéká.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme