‚Budu se věnovat šíření náboženství a morálky.‘ Ultrakonzervativec Raísí je osmým prezidentem Íránu

Ultrakonzervativec Ebrahím Raísí ve čtvrtek v íránském parlamentu složil přísahu a je osmým prezidentem islámské republiky. Slavnostní ceremoniál odvysílala v přímém přenosu státní televize. Šedesátiletý duchovní ve funkci střídá Hasana Rúháního, který po dvou funkčních obdobích nemohl kandidovat. Raísí, kterého preferoval íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí, získal v červnových volbách téměř 62 procent hlasů.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězem prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce Ebráhím Raísí | Foto: Majid Asgaripour/WANA | Zdroj: Reuters

„Budu se věnovat službě lidu, cti země, šíření náboženství a morálky a podpoře pravdy a spravedlnosti,“ uvedl nově zvolený prezident při své inauguraci.

Stvrdil popravu tisíců lidí, 30 let poté má být íránským prezidentem. Raísí utáhne šrouby, obrat ale nepřinese

Číst článek

S nástupem Raísího, který platí za zapřisáhlého odpůrce Západu, se nyní zákonodárná, soudní a výkonná moc v Íránu dostala pod kontrolu ultrakonzervativců, podotýká agentura DPA.

Raísí se narodil 14. prosince 1960 ve druhém největším íránském městě Mašhad na severozápadě země. Uvádí o sobě, že vystudoval právo na univerzitě Šahída Motaharího a náboženský seminář v Komu. Je zastáncem islamizace univerzit, omezení přístupu k internetu i cenzury západní kultury a genderové segregace na pracovním trhu. Podporuje rozvoj zemědělského sektoru a slíbil vytvoření nových pracovních míst.

Raisího temná minulost

Raisí více než 30 let působil v soudnictví a v roce 2019 byl jmenován šéfem íránské justice. Oponenti z řad ochránců lidských práv připomněli jeho temnou minulost.

Novým íránským prezidentem bude soudce Ebráhím Raísí. Od 80. let jsou na něj uvaleny americké sankce

Číst článek

Raísí byl totiž jedním z aktérů masových poprav, které se konaly na konci irácko-íránské války v roce 1988. Podle mezinárodních organizací na ochranu lidských práv bylo tehdy popraveno až 5000 lidí, íránská opozice tvrdí, že jich bylo až 30 tisíc.

Popravy se konaly na příkaz tehdejšího duchovního vůdce Rúholláha Chomejního a Teherán je oficiálně nepřiznal. Raísí byl členem tribunálu, který vynášel rozsudky smrti. Nikdy se k této své aktivitě nepřiznal a na dotaz, který se týkal jeho role v hromadných popravách, podle agentury AP reagoval tím, že se označil za „ochránce lidských práv“.

Sestavování vlády

Prezidentem byl Raísí zvolen letos 18. června. Kandidoval už v prezidentských volbách v roce 2017, v nichž skončil druhý za Rúháním.

Z politického hlediska je Raísí novou tváří. V úterním projevu, kdy mu Chameneí předal pověřovací listiny, řekl, že bude usilovat o zrušení amerických sankcí proti Íránu. Ty Spojené státy obnovily v roce 2018 po odstoupení od jaderné dohody s Íránem z roku 2015.

Návrh složení Raísího kabinetu by měl být o víkendu předložen parlamentu. Jeho výběr ministrů a náměstků bude přesnějším ukazatelem směřování jeho politiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme