Edinburghem pochodovali dudáci

Edinburkského festivalu dudáků zvaného Pipefest se v neděli zúčastnilo přes deset tisíc umělců, což byl rekord. Podmínkou rekordu je, že všichni dudáci musí být na jednom místě - naposledy byl rekord vytvořen v roce 1995, kdy hrálo současně dva tisíce 739 dudáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod skotských dudáků | Foto: Česká televize

Současnému rekordu se hudeníci přiblížili nejvíc v roce 2000, kdy podle neoficiálních údajů hrálo současně více než osm a půl tisíce dudáků. Podle informací zpravodaje Timesů hrálo na dudy téměř jedenáct tisíc hudebníků, ale rekord bude potvrzen teprve po oficiálním sečtení všech účastníků.

Dudáci jsou nejen ze Skotska, nýbrž z celého světa od Honolulu až po skotskou vysočinu, například také z Pákistánu, a jen mě mrzí, že jsem nezavolal do Edinburghu, abych se zeptal, zda tam byly také naše české a moravské kapely.

Šéf třicetičlenné pákistánské kapely je Aslam Shah a jak informoval novináře, jeho tým málem nepřiletěl, kdyby prtezident Mušaraf nezakročil a nepostaral se o letenky osobně.

Trasu dudáckého pochodu od parku Commonwealthu k hollyroodskému parku lemovalo na třicet tisíc diváků, a skotskému premiérovi Jacku McConnellovi vzdali pištci hold perfektním podáním skotského pochodu Scotland the Brave - Udatné Skotsko.

Premiér řekl, že dudácké kapely si získaly miliony posluchačů v celém světě po dobu mnoha generací. Festival je součástí dobročinné akce na podporu nadace Marie Currie, která pomáhá trpícím rakovinou. Organizátoři se pochlubili, že hodlají vybrat celkem čtvrt milionu liber, to je přes jedenáct milionů korun.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme