Východ Egejského moře zasáhlo silné zemětřesení. Úřady hlásí 24 obětí, více než 800 lidí se zranilo

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého ministra zdravotnictví zemřelo přinejmenším 17 lidí a dalších více než 700 osob bylo zraněno. Agentura AFP, s odvoláním na turecký úřad pro katastrofy a mimořádné situace, hovoří k sobotnímu ránu již o 24 mrtvých a 800 zraněných. Řecko hlásí dvě oběti. Řecký premiér kondoloval tureckému prezidentovi a Ankara nabídla Řecku pomoc.

Izmir (Aktualizováno: 6:47 31. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poničené budovy v západotureckém Izmiru | Zdroj: ČTK/AP

Zemětřesení způsobilo největší škody v tureckém pobřežním městě Izmir a jeho okolí, kde žije 4,5 milionu obyvatel. Podle starosty se zřítilo na 20 budov. Záchranáři prohledávali trosky zřícených budov a pátrali po možných přeživších i během noci.

Na útěk před požáry se v Kalifornii vydalo na 100 000 lidí, kvůli suchu a větru se oheň rychle šíří

Číst článek

Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádějí sílu 6,6 stupně. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu. Ohnisko se nacházelo v Egejském moři 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos.

Právě na Samosu zemřeli dva studenti, které zasypala zborcená zeď. Podle agentury AFP jim bylo 15 a 17 let. Na ostrově je podle AFP dalších nejméně 19 zraněných. Škody na budovách jsou hlášeny zejména z měst Pythagorio, Karlovasi a Vathy. Pobřeží ostrova, kde žije asi 45 000 obyvatel, zasáhla podle agentury AFP malá cunami. Voda zaplavila i turecké pobřeží, do vnitrozemí zanesla trosky a odnášela auta i vybavení zřícených budov.

Guvernér turecké provincie Izmir Yavuz Selim Köşger uvedl, že záchranáři zatím z trosek vyprostili asi 70 osob. Po dalších pátrají, záchranné práce pokračovaly i po setmění. Vláda a některá města vyslaly na místo zdravotníky, stejně tak i turecký Červený půlměsíc, který zde zřídil tři polní kuchyně. Úřady poblíž nejhůře zasažených míst postavily stany pro zhruba 2000 lidí.

Ministři slíbili vzájemnou pomoc

Ministři zahraničí Turecka a Řecka se v telefonickém rozhovoru dohodli, že v případě nutnosti si země poskytnou vzájemnou pomoc.

Vztahy mezi Tureckem a Řeckem jsou přitom v posledních měsících napjaté kvůli geologickému průzkumu, které vede Turecko ve východním Středomoří přes protesty Atén.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis zatelefonoval tureckému prezidentu Recepu Tayyipovi Erdoganovi a vyjádřil mu soustrast. „Ať už jsou naše neshody jakékoli, v časech jako jsou tyto musí držet naše národy pospolu,“ napsal Mitsotakis na twitteru.

Předseda Evropské rady Charles Michel na twitteru nabídl zasaženým zemím materiální pomoc. Svou solidaritu a ochotu pomoci už vyjádřila Francie, o její konkrétní podobě jedná francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune s řeckou vládou.

„Turecko může aktivovat evropský mechanismus civilní ochrany, ale dosud tak neučinilo. Pokud prostřednictvím mechanismu obdržíme žádost, budeme jednat co nejdříve,“ řekl úředník Evropské komise agentuře AFP.

Řecko i Turecko jsou členy NATO, které jim vyjádřilo podporu ústy svého generálního tajemníka Jense Stoltenberga. Ázerbájdžán vyslovil podporu Turecku na několika úrovních. Telefonovali si prezidenti, premiéři i ministři.


Turecko má za sebou několik ničivých zemětřesení – v roce 1999 v Izmitu na západě země při otřesech o síle 7,6 stupně přišlo o život přes 17 000 lidí a půl milionu občanů ztratilo střechu nad hlavou.

Při zemětřesení ve Vanu v roce 2011 zahynulo přes 520 lidí. Letos v lednu postihlo provincii Elazig zemětřesení o síle 6,8 stupně a zemřelo při něm více než 40 osob. Poslední zemětřesení, při kterém zemřel jeden člověk, postihlo letos v červnu východní část země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme