Sísí bude znovu kandidovat na prezidenta Egypta, volby se konají v březnu

Egyptský prezident Abdal Fatah Sísí v pátek oznámil záměr usilovat o druhý čtyřletý mandát v jarních prezidentských volbách. Informovala o tom agentura Reuters. První kolo voleb je plánováno na březen a případné druhé kolo na duben.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí | Foto: Kremlin.ru

„Ohlašuji svou kandidaturu na post prezidenta republiky,“ oznámil 63letý Sísí v přímém televizním přenosu. Podle deníku Al-Ahram vyzval občany k hojné účasti při hlasování. Svět podle něj musí vidět, jak demokracie v Egyptě pokročila.

Egypt prodloužil výjimečný stav o další tři měsíce do poloviny duba

Číst článek

Volby egyptské hlavy státu jsou vypsány na 26. až 28. března, případné druhé kolo se pak uskuteční o měsíc později, 24. až 26. dubna. Prezidentští kandidáti se musí zaregistrovat mezi 20. a 29. lednem.

Sísí hrál jako armádní šéf hlavní roli při svržení roční vlády islamistů z Muslimského bratrstva v čele s prezidentem Muhammadem Mursím. Posléze v roce 2014 s přehledem vyhrál prezidentské volby.

Už před pátečním potvrzením kandidatury byl Sísí považován za hlavního favorita letočních voleb. Do nich se minulý týden přihlásil například bývalý náčelník egyptského generálního štábu Samí Anan. Naopak z volebního klání 7. ledna odstoupil jeden z nejsilnějších kandidátů Ahmad Šafík, který působil jako poslední premiér za autoritářské vlády prezidenta Husního Mubaraka.

Šafík po nástupu Mursího v roce 2012 uprchl do Spojených arabských emirátů. Anan byl jedním z vysoce postavených představitelů armády, kteří byli téhož roku z Mursího popudu nuceni odejít do výslužby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme