Egypt zadržel správce Mubárakova fanouškovského profilu. Na facebooku kritizoval současnou vládu

Z šíření nepravdivých zpráv a podrývání národních zájmů ve čtvrtek egyptská prokuratura obvinila správce facebookové stránky, která podporovala bývalého prezidenta Husního Mubáraka. Obviněný Karím Husajn v jednom z příspěvků napsal, že exprezident toho pro egyptské chudé udělal víc, než současná vláda prezidenta Abdal Fattáha Sísího, informovala agentura AP.

Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chytrý telefon s aplikací Facebook (ilustrační foto)

Chytrý telefon s aplikací Facebook (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Husajn na sociální síti provozoval stránku pojmenovanou „Omlouvám se, pane prezidente“, kterou sledovalo přes tři miliony fanoušků. Zatčen byl jen několik dní poté, co na internet umístil záběry Mubárakových starých proslovů, kde se bývalá hlava státu vyjadřuje k chudým a zdůrazňuje svůj nesouhlas se snižováním státních příspěvků.

Podle Husajnova právníka muž dezinformace nešířil, pouze vyjádřil svůj názor. „Není to poprvé, co (Husajn) umístil obsah na internet, ale osudným se mu stalo, že srovnával ceny za Mubáraka a za Sísího,“ uvedl egyptský právní zástupce specializující se na lidskoprávní problematiku.

Egyptští poslanci schválili změnu ústavy, která umožní Sísímu zůstat u moci. Rozhodne referendum

Číst článek

Prokurátor nařídil Husajna zadržet na 15 dní, jeho právník ale věří, že díky nedostatečným důkazům k odsouzení nedojde. Dlouhodobé zadržení je podle něj v zemi častým trestem politických oponentů vládnoucího režimu.

Egypt pod Sísího vládou tvrdě zakročil proti disentu, za mříže posílá aktivisty, blogery nebo kohokoli, kdo si dovolí vedení země kritizovat.

Mubárak byl u moci od roku 1981 a rezignoval v únoru 2011 během takzvaného arabského jara, které do arabské země přineslo prodemokratické protesty. Jeho demokraticky zvolený nástupce byl svržen v roce 2013 egyptskou armádou, od té doby úřady znovu omezily svobody, které země získala s koncem Mubárakova autoritářského režimu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme