Před deseti lety začalo v Egyptě arabské jaro. Nyní se ukazuje, že dopadlo jinak, než lidé chtěli
Egypt nasadil stovky policistů na ostrahu hlavního káhirského náměstí Tahrír. Přesně před deseti lety na něm začaly mohutné protesty arabského jara. V Egyptě vedly k pádu dlouholetého vládce Husního Mubáraka. Egyptská média ale výročí revoluce nepřipomínají a současná vláda se snaží jakýmkoliv vzpomínkovým akcím zabránit.
Tady na náměstí Tahrír začaly před deseti lety první demonstrace. O sedmnáct dní později odstoupil tehdejší prezident Husní Mubárak.
Přesně před deseti lety začaly v Egyptě protesty proti tehdejšímu prezidentovi Hosnímu Mubárakovi. Více si poslechněte v reportáži zpravodaje Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpána Macháčka
Dneska je z Tahríru znovu jen rušná kruhová křižovatka. Co je ale podobné jako před deseti lety, jsou všudypřítomní policisté s uniformami i bez. Mají zabránit tomu, aby sem Egypťané znovu přišli křičet své požadavky.
„Jediným obdobím v mém životě, kdy jsem mohl dělat svou práci svobodně a profesionálně, bylo několik měsíců po revoluci v roce 2011. V deníku Ahrám jsem tehdy publikoval mimo jiné své názorové příspěvky, které kritizovaly vládu,“ popsal Radiožurnálu Kárim Jahjá, který je vystudovaný novinář.
Egypt nečekaně propustil tři ochránce lidských práv. Jejich zadržení kritizovala OSN i filmové hvězdy
Číst článek
Z nově nabyté novinářské svobody se ale dlouho neradoval. Vládci začali brzy znovu utahovat šrouby. „Postupně mi některé příspěvky začali zakazovat, a koncem roku 2016 už jsem nesměl publikovat vůbec. A nejen já, je nás celá řada,“ dodal.
Tvrdou kontrolu začali egyptští novináři pociťovat po nástupu současného prezidenta Abd al-Fattáha Sísího v roce 2013.
„Teď je situace mnohem horší než za vlády Mubáraka. Tehdy totiž vycházela kritická periodika a Egypťané si je mohli přečíst. Teď sice publikuju své kritické články v internetových denících, ty jsou ale v Egyptě blokované. Tohle za Mubáraka nebylo. Vláda teď blokuje přístup ke stovkám webů,“ vysvětlil Jahja.
Lidé pustili revoluci z hlavy
Podle Kárima Jahji nejde jen o cenzuru, ale o totální zánik novinářské profese v Egyptě: „Egyptští novináři dnes nechodí pro reportáže do terénu. Nechodí pokrývat události. Vůbec. Sedí v redakcích a přepisují stanoviska vlády a ministerstev, od kterých se nesmí odchýlit.“
Upozornili na problémy spojené s pandemií, skončili za mřížemi. Egyptské úřady zatýkají lékaře i novináře
Číst článek
Novináři, aktivisté či studenti současnou situaci, deset let po egyptské revoluci, silně kritizují.
Pro velkou část Egypťanů ale není svoboda slova to hlavní. „S některými požadavky revoluce jsem souhlasil, třeba s výzvou k rezignaci ministra vnitra, policie totiž byla tehdy poněkud hrubá, to je pravda,“ vzpomíná Hišám, majitel kovotepecké dílny v historické části Káhiry.
„Pak se ale mluvilo o tom, že revoluce byla financovaná ze zahraničí. Teď je stabilita, bezpečnost, je to dobré.“
Hišám se netají tím, že mu k životu stačí jen základní potřeby. A ty mu vláda naplňuje. „Potřebujeme jen v klidu bydlet ve své zemi, ve svých ulicích, ve svých domovech, se svými dětmi, a mít nějakou práci,“ doplnil. Lidé, jako je řemeslník Hišám, už egyptskou revoluci dávno pustili z hlavy.