Egypt bije na poplach, hrozí mu ekonomický kolaps

Egyptu docházejí peníze. Devizové rezervy vystačí už jen na tři měsíce, země je přitom závislá na dovozu základních potravin ze zahraničí. Egyptská vláda se snaží řešit problém půjčkou od Mezinárodního měnového fondu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káhira současnosti

Káhira současnosti | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Arad

Se znepokojující zprávou vystoupil ministr plánování Ašraf Arabí. Nezávislí ekonomové varují před hospodářským kolapsem. Inflace je vysoká, egyptská libra slábne a ceny i těch nejzákladnějších potravin rostou.

"Čisté devizové rezervy klesly na 15,5 miliardy amerických dolarů. To rozhodně nemůžeme považovat za uspokojující, protože v červenci 2010 představovaly asi 35 miliard dolarů," zhodnotil rychle se tenčící zásoby zahraniční měny v egyptských bankách prezident Muhamad Mursí.

Od jeho proslovu o ekonomickém stavu země ale uběhly další tři měsíce a deviz od té doby zase o něco ubylo. Mezi hlavní zdroje cizí měny v Egyptě patří přímé investice a turismus.

"Nejdřív se musíme soustředit na to, aby bylo co jíst, aby bylo dost chleba. Soustředit se na ekonomiku, aby se vrátila na dřívější úroveň. Už jen normalizace sektoru turistiky bezprostředně pomůže našim hospodářským problémům," prohlásil Arabí.

Oproti období před revolucí je propad turismu zhruba třetinový. Zahraniční investoři zase vyčkávají, jak se situace v Egyptě vyvine. Káhira se nyní snaží současnou obtížnou fázi překlenout půjčkami.

Jednání s Mezinárodním měnovým fondem jsou ale pozastavená kvůli pokračující nestabilitě v zemi. Mezi Egypťany je k podobnému zadlužování také poměrně silný odpor.

"Půjčky Mezinárodního měnového fondu a Světové banky jsou součástí komplexní strategie, kterou používají Spojené státy k zavázání si zemí třetího světa," vysvětluje postoj islamistického proudu jeden z jeho stoupenců.

Pokud někdo bude chtít podpořit egyptskou ekonomiku osobně, udělá nejlépe, když se tam vydá na dovolenou. A klidně s celou rodinou. Egyptská přímořská letoviska jsou klidná a bezpečná.

Štěpán Macháček, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme