Egypt bude mít v Izraeli po třech letech opět svého velvyslance

Egypt po třech letech vrací do Izraele velvyslance. Podle agentury Reuters je to důkazem zlepšujících se vzájemných vztahů obou zemí. Diplomata z Tel Avivu odvolal v roce 2012 tehdejší prezident Muhammad Mursí. Důvodem byla izraelská vojenská operace v palestinském pásmu Gazy ovládaném Hamásem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypt posílil ostrahu všech starověkých památek

Egypt posílil ostrahu všech starověkých památek | Zdroj: Reuters

Novým egyptským velvyslancem se zřejmě stane Házim Chajrát, který dříve působil jako velvyslanec v Chile a také zastupoval Egypt v Lize arabských států. Zprávu o novém zastoupení v Izraeli už uvítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Obě země se střetávaly už v historii. Zásadním mezníkem byla šestidenní válka Izraele proti arabské koalici s Egyptem v čele.

V konfliktu proti Egyptu, Jordánsku a Sýrii tehdy zvítězil Izrael. Výsledek války ovlivnil dnešní politické uspořádání blízkovýchodního regionu.

Izrael své zastoupení v Egyptě má, ale spíše provizorní. V roce 2011 totiž na izraelskou ambasádu v Káhiře zaútočil rozzuřený dav demonstrantů, který zničil bránu úřadu a strhl z ní izraelskou vlajku. Personál ambasády pak policie evakuovala.

Jak píše deník Times of Israel, v tuto chvíli izraelští diplomaté v Egyptě jsou, kde je jejich pracoviště se ale neví.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme