Egypt buduje ocelovou stěnu proti pašerákům v Gaze

Egypt začal budovat podzemní ocelovou stěnu proti pašerákům, kteří pronášejí skrz tunely zboží do palestinské Gazy. S odvoláním na egyptské zdroje to uvedl izraelský deník Ha'arec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tunel mezi pásmem Gazy a Egyptem | Foto: Břetislav Tureček

Mezi Egyptem a pásmem Gazy jsou stovky tunelů, kterými se pašují nejen potraviny a spotřební zboží, ale také automobily, zbraně a lidé.

Hnutí Hamás tunely toleruje s odůvodněním, že kvůli izraelské blokádě musejí mít Palestinci jinou možnost zásobování.

Navrhovaná bariéra má sahat až 30 metrů pod zem, protože pašeráci běžně kopou tunely v hloubce kolem dvaceti metrů. Stěna má být z oceli odolné proti rozřezání.

Její stavba už začala a počítá se s celkovou délkou devět až deset kilometrů. To ale znamená, že třetina hranice mezi Egyptem a pásmem Gazy zůstane nepokrytá.

Egypt se snaží omezit pašování už teď. S technickou pomocí od Američanů vyhledává tunely a pak je buď zasypává nebo napouští plynem.

Z druhé strany pašerácké stezky bombarduje izraelské letectvo. Při podobných operacích a také při pracovních nehodách už v podzemí zahynuly desítky Palestinců.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme