Egypt by se kvůli vraždě Itala mohl ocitnout na seznamu nebezpečných zemí

Egypt by se mohl dostat na seznam zemí, které jsou nebezpečné pro cizí návštěvníky. V reakci na stále neobjasněnou vraždu italského studenta v Egyptě o tom mluví někteří politici v Římě. 28letý Giulio Regeni zmizel v centru Káhiry 25. ledna, v den pátého výročí egyptské revoluce. Jeho tělo se stopami mučení se našlo pohozené u silnice o více než týden později. Italská vláda a Regeniho rodiče mají podezření, že studenta má na svědomí egyptská bezpečnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínka na Giulia Regeniho na Americké univerzitě v Káhiře | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Egypťané chtěli zhruba před týdnem případ uzavřít s tím, že dopadli jakýsi gang, který se údajně specializoval na okrádání a přepadávání cizinců a na svědomí měl mít i život Giulia Regeniho.

Všechny členy této skupiny prý egyptská policie při přestřelce zabila, takže není nikdo, kdo by k případu měl co říct. V bytě těchto zločinců policie údajně našla Regeniho osobní věci jako batoh, průkazy a kreditní kartu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stále neobjasněná vražda italského studenta v Egyptě začíná komplikovat mezinárodní vztahy. Mluvil o tom zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Mnozí italští politici tuto verzi egyptských vyšetřovatelů rovnou odmítli coby nevěrohodnou a vykonstruovanou.

Podle nich nedává smysl, aby Regeniho někdo týden mučil kvůli tomu, že mu chtěl vzít osobní věci nebo peníze. Poukazují také na to, že kreditní karta nebyla použita a z účtu nezmizely peníze.

Italský premiér Matteo Renzi už dříve prohlásil, že Itálie nepřijme verzi, která bude egyptským úřadům pohodlná. Italům se dosud podařilo dosáhnout alespoň toho, že Egypťané případ nakonec neuzavřou a budou vyšetřovat dál.

Rodiče Giulia Regeniho chtějí znát pravdu o smrti svého syna v Egyptě | Foto: ČTK/AP

Příští úterý mají přijet egyptští vyšetřovatelé s výsledky své práce do Itálie. Rodiče Giulia Regeniho i někteří politici vyzývají vládu k tvrdému postupu vůči Káhiře, pokud vše uspokojivě nevysvětlí.

Případ už vzbudil pozornost i v Evropském parlamentu. Ten vraždu italského studenta označil za budíček pro Evropskou unii ve vztahu k Egyptu. A na straně evropských politiků sílí pocit, že Egypt skutečně skrývá některé nepříjemné skutečnosti.

Pokud by to došlo až tak daleko, že by státy EU spolu s Itálií označily Egypt za zemi nebezpečnou pro návštěvníky, byla by to další rána jak pověsti, tak i ekonomice Egypta.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme