Egypt čeká na výsledky prvního kola voleb. Zřejmě zvítězí islamisté

Egyptské úřady mají večer oznámit výsledek první části parlamentních voleb. Egypťané tento týden, poprvé po pádu režimu prezidenta Mubaraka, volili v první etapě prvního kola celkem tříkolových voleb do dolní sněmovny parlamentu, Lidového shromáždění. Očekává se, že zvítězí islamisté, stejně jako v nedávných svobodných volbách v Tunisku a Maroku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na káhirském náměstí Tahrír se shromažďují odpůrci vojenské rady, která stále řídí Egypt.

Na káhirském náměstí Tahrír se shromažďují odpůrci vojenské rady, která stále řídí Egypt. | Zdroj: Reuters

Egyptské volby jsou poměrně komplikované, druhé kolo voleb do dolní sněmovny se má konat v pondělí. V prvním kole proběhly volby ve velkých městech. Volby budou mít ještě dvě kola a budou trvat až do ledna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák mluví o volebách v Egyptě ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák se domnívá, že výsledky voleb v Egyptě budou z evropského hlediska velmi zarážející.

„Jestliže dnes se předpokládá, že umírnění islamisté z Muslimského bratrstva budou mít 40 procent křesel a salafisté, kteří jsou ještě více konzervativní, údajně 30 procent křesel, to máte 70 procent, tak po výsledcích z venkova, které teprve přijdou, tak to může být samozřejmě pěkná rána pro ty, kteří neustále mluvili o tom, že to je jasná demokratizace arabského světa,“ řekl Milan Slezák.

Zdůraznil nicméně, že očekávané výsledky voleb v Egyptě nejsou v rozporu s demokracií jako takovou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Káhiře Štěpán Macháčekmluví o očekávaných výsledcích egyptských voleb v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Muslimské bratrstvo označuje za své priority boj proti korupci, oživení ekonomiky a zřízení skutečné demokracie v Egyptě. Vítězství Muslimského bratrstva se očekává, překvapuje ale velká podpora ultrakonzervativních salafistů.

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Káhiře Štěpána Macháčka jsou komentáře týkající se voleb v Egyptě lidí i médií zatím opatrné. Důvodem je podle něj i to, že složení budoucího parlamentu se ještě nedá vypočítat.

Tipování volebních výsledků

Muslimské bratrstvo a jeho strana Svoboda a spravedlnost dnes uvedlo, že očekává přibližně 43 procent hlasů. Strana Al-Núr – jedna z několika nově zformovaných ultrakonzervativních salafistických skupin – čeká prý 30 procent.

Salafisté by zakázali ženám a představitelům náboženských menšin, například křesťanům, zastávat významné funkce ve státních úřadech. Chtějí zákony typu zákaz alkoholu, zákaz „neislámského“ umění a literatury či zahalené turisty na plážích.

Liberální Egyptský blok tipuje, že oslovil zhruba pětinu voličů. Hnutí 6. dubna (mládež) tvrdí, že není „žádný důvod k obavám, ať už zvítězí kterákoli strana“.

Na káhirském náměstí Tahrír se mezitím shromažďují odpůrci vojenské rady, která Egypt řídí. Chtějí si připomenout památku 42 obětí listopadových střetů s policií. Většinou mladí demonstranti trvají na tom, aby se Nejvyšší rada ozbrojených sil vzdala moci.

Hanka Shánělová, Štěpán Macháček, Milan Slezák, Naďa Bělovská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme