Egypt citelně zasáhlo zastavení ruského vývozu obilí

Pokračující rozsáhlé požáry v Rusku mohou otřást stabilitou nejlidnatější země na Blízkém východě. Moskva totiž kvůli živelní pohromě a katastrofálnímu suchu zastavila až do konce roku veškerý vývoz obilí. Největším odběratelem je přitom osmdesátimiliónový Egypt. Ten musí dovážet více než polovinu své domácí spotřeby. Káhira se teď snaží zajistit náhradní zásobování a zároveň se musí zabývat možnými sociálními dopady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káhira je i kvůli migraci přeplněné město | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ještě než Rusko zastavilo vývoz, zavázalo se do Egypta dodat 540 tisíc tun obilí. Káhira se teď snaží zajistit aspoň to, aby Rusové dodali slíbené zrno se zpožděním. Zároveň Egypťané shánění náhradní dodavatele na Západě, i když takové obilí je daleko dražší než ruské.

Egyptské úřady regulují ceny základních potravin. Zvýšenou cenu obilí by tedy měla pokrýt státní kasa, a nikoli řadoví obyvatelé při nákupu dotovaného chleba. Tisk i někteří odborníci ale varují, že ceny stejně vylétnou.

V zemi, kde dvě pětiny obyvatel mohou denně utratit maximálně dva dolary, to může výrazně ohrozit stabilitu. Opoziční deník al-Masrí al-jaum dokonce varuje před krvavými nepokoji.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme