Egypt dál bojuje proti islamistům na Sinaji, postupuje ale pomaleji

Egyptská armáda rozšiřuje ofenzivu proti ozbrojeným radikálním islamistům na severu Sinajského poloostrova. Operace Eagle zatím vedla k zabití 11 ozbrojenců, zatčení 23 podezřelých a také k zabavení zbraní. Do operace, která trvá necelý měsíc, jsou nasazeny tanky, rakety i letadla. Posilování vojenské přítomnosti Egypta na Sinaji ovšem bedlivě sleduje Izrael.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský voják

Egyptský voják | Zdroj: Reuters

Egyptský předseda vlády oznámil, že postup armády je vzhledem k řadě okolností zpomalen. Oblast u hranic mezi pásmem Gazy a Egyptem, kde na začátku srpna zabili radikální islamisté 16 příslušníků egyptské pohraniční stráže, je velmi nehostinná, armáda navíc musí brát ohledy na civilní obyvatelstvo.

Radikální islamisté, kteří na příslušníky bezpečnostních sil útočí, jsou navíc podle káhirské spolupracovnice Českého rozhlasu Anny Janků obtížným protivníkem. Na severu Sinaje podle ní mají islamisté asi 15 nebo 16 center:

Přehrát

00:00 / 00:00

Káhirská spolupracovnice Českého rozhlasu Anna Janků sleduje situaci v Egyptě

„Je to organizace, kterou založili Egypťané v 60. letech, a ta má za úkol zbavit celý svět pohanů – podle nich tedy všichni lidi na Západě jsou považováni za pohany – a také muslimů, kteří nejednají v souladu s učením islámu.“

Po počátečních raziích se egyptská armáda podle agentury AP snaží vyhnout přímé konfrontaci s nepřítelem a také ozbrojenci prý omezili svou aktivitu. Vláda se údajně pokouší vyjednávat s fundamentalisty s pomocí bývalých radikálů.

„Obava o bezpečnost civilistů tam rozhodně je, ale tahle zpráva, že by egyptská vláda prostřednictvím salafistů vyjednávala s teroristickými organizacemi, nebyla oficiálně potvrzena. Tohle prohlašují jenom představitelé salafistů, že jsou to oni, kteří sjednali dočasné příměří mezi oběma stranami,“ nesouhlasí Anna Janků.

Sinaj, představující mimo jiné oblíbenou turistickou destinaci, podléhá od uzavření mírové smlouvy mezi Káhirou a židovským státem v roce 1979 zvláštnímu režimu, který omezuje vojenskou přítomnost. Akce egyptské armády proto musí probíhat se souhlasem Izraele.

„Minulou středu se Izrael nějak ohradil, že těch tanků je tam moc, takže Egypťané stáhli asi 11 tanků a v současné době jich tam zůstává 40. V každém případě je v zájmu Izraele i jeho bezpečnosti, aby Egypt tyhle teroristické organizace potřel,“ vysvětluje Janků.

Dodává, že egyptská vláda už znovu otevřela přechod mezi Gazou a Egyptem a egyptští vojáci pokračují v zasypávání tunelů, kterých jsou v oblasti stovky.

Naďa Bělovská, krw, Anna Janků, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme