Egypt dál oslavuje konec vlády Husního Mubaraka

Tisíce lidí v Káhiře i v dalších egyptských městech dál slaví abdikaci prezidenta Husního Mubaraka. V čele Egypta je teď nejvyšší vojenská rada v čele s ministrem obrany Muhammadem Husajnem Tantávím.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypt bez Mubaraka.jpg

Egypt bez Mubaraka.jpg | Zdroj: ČTK

Egypt se probudil do prvního dne bez prezidenta Mubaraka. Nebo spíš probděl, protože jeho včerejší rezignaci v noci bouřlivě slavily po celé zemi statisíce Egypťanů. Prezident se nakonec po 18 dnech plných zvratů rozhodl odejít ze scény pod náporem lidové revolty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček informoval o nejnovějším vývoji v Egyptě

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček v Dopoledním víkendovém Radiožurnálu hlásil, že oslavná střelba se tentokrát ozývala po celém Egyptě. „Zajímavé je, že v ulicích měst se dnešní noc dala přežít bez peněz. Restaurace, čajovny a bistra totiž zůstaly otevřené přes noc a mnohé z nich nabízely své služby zdarma.“

Oslavné projevy i varování

Egyptská televize, která dosud stranila prezidentu a vládě, začala ihned s pádem prezidenta živě vysílat přenosy z pouličních oslav. Dění v zemi se věnují i západní média. Přirovnávají to k pádu železné opony a Berlínské zdi. „Říkají, že je to ohromující událost pro celý Blízký východ. Zaznívá ale i varování před předčasným optimismem. Konec Mubaraka je jen začátek dlouhého procesu.

Břetislav Tureček také připomněl, že mnohé arabské televize si kladou otázku, zda se opravdu teď hned zlepší podmínky Egypťanů? Padají i další argumenty, že do Egypta vlastně nepřichází demokracie, ale vojenská vláda. Některé zajímavé hlasy říkají, že se překryla civilní, lidová revolta s vojenským pučem.

A z Izraele zazněl názor komentátora, že padl diktátor Mubarak, ale politické uspořádání v zemi se pro tuto chvíli demokracii ještě více vzdálilo, protože tam vládne generalita.

K rezignaci přispěla armáda

Egyptského prezidenta Mubaraka donutila k páteční rezignaci vlastní armáda. S odvoláním na diplomatické zdroje to píše arabský tisk. Už ve čtvrtek řada předních egyptských činitelů naznačovala, že Mubarak ještě toho večera odstoupí. Podobně se vyjádřil také šéf americké tajné služby CIA Leon Panetta. Mubarak ale navzdory očekávání pronesl projev, že ve funkci zůstává. Rezignoval až o den později.

Mubarakův pád slavily tisíce lidí v Káhiře celou noc | Foto: ČTK/AP

Právě během pátku ho podle arabských zdrojů definitivně odepsala armáda. Prezident měl už ve čtvrtek podle pečlivě připraveného scénáře oznámit národu odchod ze scény. V poslední minutě se vzepřel a prohlásil, že naopak zůstává. Armáda ho proto postavila před ultimátum: Buď odejde v pátek dobrovolně, nebo ho generalita sesadí.

Nakonec prezident v pátek odpoledne odletěl z Káhiry do Šarm aš-Šajchu. O několik hodin později viceprezident Sulajmán oznámil, že Mubarak rezignoval a že vedení státu předal armádě.

I dnes ráno se na hlavním káhirském náměstí Tahrír znovu sešly davy lidí. Po ranních modlitbách bylo v ulicích hlavního města znovu slyšet troubení z klaksonů.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme