Egypt doufá v návrat turistů. Místní proto úzkostlivě dbají na bezpečnost

Po dlouhých šesti letech se staroegyptské chrámy na březích Nilu letos zřejmě znovu zaplní návštěvníky. Egyptské úřady totiž očekávají návrat poznávací turistiky. Plážové dovolené u Rudého moře z katalogů cestovních kanceláří nevypadly ani po revoluci v roce 2011. Chrámy v Luxoru nebo pyramidy v Gíze ale zely od masových protestů proti prezidentu Mubárakovi prázdnotou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťané doufají v návrat turistů do Luxoru

Egypťané doufají v návrat turistů do Luxoru | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Músa dělá tady v Luxoru drožkáře a kočího už 30 let. Popohání svou patnáctiletou kobylu Samíru ulicemi města mezi auty, autobusy a motorkami. Uživit šest dětí, které má doma, ale nebylo v posledních letech vůbec jednoduché. "Nemám jinou práci. Bylo to těžké. Musel jsem uživit koně, sebe a ženu i děti. Ale nějak jsme to zvládli. Díky Bohu," říká.

"Vozím teď hlavně Číňany. Objednávají nás celé skupiny, trošku to tady rozhýbávají a město už tolik nespí," vypráví. Letité kočáry používají místní lidé v Luxoru jako taxíky. Turisté se jimi nechávají vozit několik kilometrů mezi centrem města a chrámovým komplexem v Karnaku.

Islamisté na severu Sinajského poloostrova unesli čtyři civilisty, dva z nich zabili

Číst článek

Ještě před rokem bylo velké parkoviště u Amonova chrámu prázdné. Teď tu stojí asi dvacet autobusů a přijíždějí další. Majitelé obchůdků na zdejším bazaru jsou letos mnohem optimističtější. "Loni to ještě bylo slabé. Letos už je ale situace mnohem lepší. Nejvíc přijíždějí čínští turisté a docela u mě i nakupují. Jezdí i Němci, Španělé, Ukrajinci, ale je jich málo. Včera jsem tu měl i českou skupinu," vysvětluje Ajman, který ve svém krámku prodává obrázkové knížky, nápoje či baterky do foťáků. Čínští návštěvníci u něj kupují i typické egyptské košile a šály - vyrobené ovšem v Číně.

Momentální záchranu luxorské ekonomiky turisty z asijské velmoci potvrzuje i Galál Rušdí, manažer nedalekého pětihvězdičkového hotelu. "Číňané jsou teď na prvním místě. Pak jsou to místní, egyptští turisté. Evropanů je zatím málo, přijíždějí individuálně, turistické skupiny ještě ne. V říjnu ale už očekáváme charterové lety z Německa, a jakmile začnou jezdit němečtí turisté, přidají se rychle i ostatní," vysvětluje.

Pro Rušdího bylo prý depresivní chodit po prázdném hotelu a počítat, jak dlouho ještě může tuhle krizi ekonomicky přežít. Teď už je ale v recepci docela živo a zásluhu na tom prý má i zlepšující se bezpečnost.

"Jednak je tu opravdu velmi silná přítomnost policie, to neříkám jako marketingové heslo, to prostě vidíte na vlastní oči. A pak je tu mezi místními lidmi cítit vysoká ostražitost vůči čemukoliv podezřelému. Nejsou už totiž ochotní zažít další hubená léta, pokud by se tady v Luxoru něco stalo.“

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme