V Káhiře zemřel Muhammad Mursí. Svržený exprezident zkolaboval v kleci u soudu poté, co promluvil

Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí, který byl v roce 2013 svržen armádou, v pondělí omdlel při soudním jednání a následně zemřel. Informovala o tom místní státní televize. Příčina smrti zatím není známá. Mursí byl také bývalý předseda islamistické Strany svobody a spravedlnosti, která byla založena Muslimským bratrstvem po egyptské revoluci v roce 2011.

Aktualizováno Káhira (Aktualizováno: 22:20 17. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Státní televize uvedla, že na jednání byl kvůli obvinění ze špionáže, která vycházela z podezřelých kontaktů s palestinskou islamistickou skupinou Hamás.

Podle veřejného žalobce Mursí omdlel v kleci poté, co promluvil před soudem, a zemřel zhruba v 16.50 místního času v nemocnici. V lékařské zprávě se podle něj píše, že na těle bývalého prezidenta nebyla nalezena žádná nedávná zjevná zranění.

Egyptský parlament schválil změny ústavy. Prezident Sísí může vládnout do roku 2030

Číst článek

Prokurátor řekl, že se Mursí během jednání přihlásil o slovo, soudce to povolil. Bývalý prezident se během svého projevu zmínil, že má „mnoho tajemství“, díky kterým by mohl být propuštěn. Dodal ale, že je nemůže říct, protože by ohrozil bezpečnost Egypta.

Mursího syn Ahmed potvrdil smrt otce na svém facebookovém profilu.

Mohammed Sudan, jeden z vedoucích členů Muslimského bratrstva v Londýně, popsal Mursího smrt jako „předem promyšlenou vraždu“. O zdravotním stavu exprezidenta se dostalo na veřejnost málo informací.

„Během procesu byl umístěn za skleněnou klec. Nikdo ho neslyšel ani nevěděl, co se s ním děje. Nikdo ho nemohl navštívit několik měsíců. Předtím si stěžoval, že nedostal svůj lék,“ řekl.

Mluvčí ministerstva vnitra se k situaci zatím nevyjádřil.

Muslimské bratrstvo uvedlo v prohlášení na svých webových stránkách, že Mursí byl zavražděn. Zároveň vyzvali Egypťany, aby se shromáždili k hromadnému pohřbu a také aby se sešli u egyptských ambasád po celém světě.

Egyptské úřady už oznámily, že nedovolí, aby byl exprezident Mursí pohřben na hřbitově své rodiny. Agentuře Reuters to řekl jeho syn Abdullah Mohamed Mursí. Zároveň uvedl, že rodina neví, kde se nyní nachází tělo a s úřady je v kontaktu pouze přes právníky.

Katarský emír Tamím ibn Hamad Al Sání vyjádřil soustrast Mursího rodině a „bratrskému egyptskému lidu“ v pondělí na twitteru. Katar podporuje Muslimské bratrstvo, které je od Mursího svržení zakázáno a mnoho jeho výrazných osobností je uvězněno.

Politická kariéra

Ve volbách v roce 2012 Mursí porazil svého konkurenta Ahmada Šafíka, posledního předsedu vlády bývalého prezidenta Husního Mubáraka. V kampani vystupoval jako umírněný islamista a obyvatelům sliboval, že dodrží hodnoty revoluce, která svrhla Mubárakův režim.

Poté, co se stal prezidentem, skončil ve funkci předsedy Strany svobody a spravedlnosti.

V listopadu stejného roku vydal Mursí dekret upevňující jeho postavení a odvolal generálního prokurátora. Následkem toho byly mohutné protesty proti jeho vládě a Mursí byl vyzván k odstoupení.

Odmítl a armáda ho o několik dní později svrhla a uvěznila. Mursí byl obžalován v pěti kauzách. Dostal vysoké tresty čítající podle médií v souhrnu 48 let vězení.

V roce 2016 byl odsouzen k doživotnímu odnětí svobody za špionáž pro Katar, což v Egyptě znamená na 25 let vězení, rozsudek byl potvrzen soudem v září 2017. A zároveň si odpykával dvacetiletý trest, který dostal za podněcování k násilí a zabíjení demonstrantů při protestech v roce 2012.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme