Zátah proti blogerům. Po Sísího znovuzvolení v Egyptě zadržují sekulární aktivisty

V Egyptě zadrželi známého aktivistu a blogera Vaíla Abbáse, který dokumentoval obvinění z údajného policejního násilí a mučení. Informovala o tom britská BBC s odvoláním na Abbásova právníka. Jak advokát Gamál Íd uvedl, těžkooděnci vtrhli do Abbásova domu v Káhiře v noci na středu, zavázali mu oči a odvezli ho na neznámé místo.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podporovatelé egyptského prezidenta Sísího. | Zdroj: Reuters

Podle některých informací je bloger podezřelý z šíření falešných zpráv a členství v zakázané skupině.

'Dělal jen svou práci.' UNESCO ocenilo vězněného egyptského fotografa. Na rozsudek čeká pět let

Číst článek

Od března, kdy byl podruhé do čela země zvolen prezident Abdal Fattáh Sísí, bylo zadrženo již několik blogerů a aktivistů, poznamenala BBC. Lidskoprávní organizace Sísího obviňují, že potlačuje veškeré projevy opozice.

Úřady za vlády Sísího vedou velmi tvrdé tažení proti odpůrcům režimu. Ve vězení skončily již tisíce příznivců islamistů, ale i řada sekulárních aktivistů.

Sísí hrál jako šéf armády hlavní roli v roce 2013 při svržení roční vlády islamistů z Muslimského bratrstva v čele s prezidentem Muhammadem Mursím. V roce 2014 s přehledem vyhrál prezidentské volby.

'Ne zadržení, ale únos'

Podle Arabské sítě pro informace o lidských právech (ANHRI) těžce ozbrojení policisté vtrhli do Abbásova domu za úsvitu a neukázali žádný zatykač. Údajně na místě rovněž zabavili počítače a telefony.

„Jsem v kontaktu s jeho rodinou,“ řekl advokát Gamál Íd agentuře AFP. „To, co se stalo, není zadržení, ale únos,“ dodal s tím, že se nyní snaží zjistit, kde se jeho klient nachází.

K zadržení prominentního bloggera došlo jen pár hodin poté, co egyptský vojenský soud poslal na deset let za mříže novinaře Ismáíla Alexandráního, který na volné noze psal o nepokojích na Sinajském poloostrově. Podle soudu reportér šířil lživé informace a byl rovněž členem blíže neupřesněné zakázané skupiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme