Egypt má ústavodárnou radu. Většinu tvoří islamisté

Egyptský parlament zvolil stočlennou radu, která má vypracovat novou ústavu země. Většina členů rady zastupuje islamistické strany. Liberální demokraté se proto obávají příliš islámské podoby budoucí ústavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámskou Káhiru už pohltila nová doba | Foto: Břetislav Tureček

Ve stočlenné ústavodárné radě má zasednout jen šest žen a šest křesťanů. Podle kritiků nejsou v tomto orgánu mnohé důležité složky egyptské společnosti dostatečně zastoupené.

Na protest proti způsobu sestavení rady ji ihned po vzniku opustili někteří liberálové. Radu tvoří z poloviny poslanci parlamentu a z poloviny odborníci a známé osobnosti veřejného života.

Všechny členy ale volil egyptský parlament, v němž většinu křesel mají islamistické strany. Sepsání nové ústavy je klíčovým momentem egyptského porevolučního vývoje.

Demokratičtí aktivisté mají vládnoucím generálům za zlé, že novou ústavu odsunuli až na dobu po prvních demokratických volbách do parlamentu.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme