Egyptský soud potvrdil trest smrti pro 75 stoupenců svrženého prezidenta Mursího

Egyptský soud v sobotu potvrdil rozsudek smrti nad 75 lidmi souzenými kvůli účasti na protestu z roku 2013. Mezi odsouzenými jsou prominentní islamisté, další pak soud poslal za mříže na doživotí. Odsouzení se mohou proti verdiktu odvolat, oznámila s odkazem na soudní zdroje agentura Reuters. Rozsudky padly v procesu se stovkami stoupenců islamistického exprezidenta Muhammada Mursího.

Káhira (Aktualizováno: 19:10 8. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mohamed bin Salmán (vlevo) a Abdal Fattáh Sísí: oficiální snímek ze státní návštěvy. | Foto: Kancelář egyptského prezidenta | Zdroj: Reuters

Rozsudky smrti nad 75 ze 739 lidí souzených kvůli účasti na protestu v roce 2013 na podporu islamistického exprezidenta Mursího vynesl káhirský soud 28. července, pak byl jeho verdikt postoupen k vyjádření názoru velkému muftímu - nejvyšší náboženské autoritě v zemi.

Jeho mínění není pro justici závazné, nicméně velký muftí rozhodnutí soudů obvykle schvaluje. Pokud jde o ostatních více než 660 spoluobžalovaných, bylo vynesení rozsudku stanoveno na sobotu.

Egypt má nového premiéra. Prezident Sísí jmenoval dosavadního ministra pro bydlení Madbúlího

Číst článek

Nakonec soud vynesl rozsudek doživotního vězení nad 47 lidmi, včetně vůdce Muslimského bratrstva, 374 lidí bylo odsouzeno k 15 rokům za mřížemi, 22 lidí včetně Mursího syna Usámy k deseti rokům a 215 obžalovaných dostalo pětiletý trest. Proti rozsudkům se odsouzení mohou odvolat. Pět obžalovaných se sobotního vynesení rozsudku nedožilo, uvedla agentura AP.

Ze 75 osob odsouzených k hrdelnímu trestu bylo při vyhlášení verdiktu přítomno v soudní síni 44 z nich, 31 bylo odsouzeno v nepřítomnosti, upřesnila agentura AFP. Vznesená obvinění se týkala zejména podněcování k násilí, ničení veřejného majetku a také vražd.

Výzva ke spravedlivému soudu

K pěti letům vězení byl odsouzen fotoreportér Mahmúd abú Zajd, zatčený v roce 2013 za krytí demonstrace potlačené krvavým policejním zásahem. Abú Zajd by měl vyjít na svobodu, protože si trest odpykal už pětiletou vazbou.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International rozsudky označila za odsouzeníhodné a vyzvala Egypt, aby se konal nový, spravedlivý soud. Při té příležitosti AI zároveň upozornila, že za masakr během protestu v roce 2013 nebyl odsouzen jediný příslušník bezpečnostních složek.

Agentura Reuters s odkazem na ochránce lidských práv uvedla, že při zákroku bezpečnostních složek při protestu na káhirském náměstí v srpnu 2013 bylo zabito více než 800 demonstrantů. Egyptská vláda tvrdí, že mnozí demonstranti měli zbraně a že při nepokojích přišlo o život 40 příslušníků egyptských bezpečnostních složek.

Egyptský soud zrušil trest smrti 149 stoupencům Muslimského bratrstva

Číst článek

Mursí, někdejší člen Muslimského bratrstva, byl prvním demokraticky zvoleným egyptským prezidentem. Nynější prezident Abdal Fattáh Sísí, který byl během Mursího mandátu ministrem obrany, svého předchůdce ve vrcholné funkci v roce 2013 během vojenského převratu svrhl.

Sísí po vítězství v prezidentských volbách v roce 2014 tvrdě zakročil proti disentu. Zaměřil se především na islamistické stoupence Mursího a sekulární aktivisty, kteří požadovali demokratické reformy.

Kromě věznění svých oponentů Sísího vláda potlačila i řadu svobod, kterých se Egypťané domáhali během takzvaného arabského jara v roce 2011, jež ukončilo třicetiletou vládu prezidenta Husního Mubaraka.

Muslimské bratrstvo bylo několik měsíců po svržení Mursího označeno za teroristickou organizaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme