Egypt nabádá české turisty k návratu na břehy Rudého moře

Čeští turisté by se měli vrátit do Egypta, protože situace v zemi už se rychle uklidňuje. Prohlásil to egyptský velvyslanec v Praze, který se kvůli tomu chce oficiálně obrátit i na české úřady. Zároveň také obhajoval sesazení prezidenta Mursího, i krvavé zásahy bezpečnostních sil, při kterých nedávno v egyptských městech zahynuly stovky lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Mám v plánu setkat se s lidmi z českého ministerstva zahraničí a přesvědčit je, aby zase nechali české turisty létat na dovolenou k Rudému moři! Mnoho západních zemí žádné takové varování svým občanům nevydalo, takže jejich lidé do egyptských letovisek dál bezpečně jezdí,“ říká egyptský velvyslanec v Praze Muhammad Abd al-Hakam.

Přehrát

00:00 / 00:00

S egyptským velvyslancem v Praze Muhammadem Abd al-Hakamem mluvil Břetislav Tureček

I v egyptských městech už podle něj násilnosti ustupují. Když dojde řeč na příčiny krize, vidí ji diplomat jednoznačně – jediným viníkem je Muslimské bratrstvo:

„Teroristé z řad Muslimského bratrstva rozpoutali násilí, vraždění nevinných, útočili na veřejné instituce, na policejní stanice a vypálili i třeba více než 35 egyptských kostelů.“

Původně nenásilné protesty přívrženců Muslimského bratrstva přitom odstartoval převrat, při kterém armáda v červenci svrhla a uvěznila demokraticky zvoleného prezidenta Mursího.

Egypt patří mezi šest neoblíbenějších prázdninových destinací českých turistů. Zemi pyramid loni navštívilo celkem 238.000 Čechů.

Podle diplomata Abd al-Hakama ale o žádný puč nešlo a byla to jen další revoluce, kdy se prý armáda postavila na stranu nespokojených Egypťanů. Ti se teď mají už brzy dočkat nové ústavy evropského střihu a parlamentních i prezidentských voleb.

„Celé to nezabere déle než sedm až devět měsíců,“ slibuje egyptský velvyslanec v Praze.

České cestovní kanceláře dočasně zastavily zájezdy do Egypta kvůli zhoršení bezpečnostní situace v zemi. Mezinárodní společenství odsoudilo zásahy egyptských bezpečnostních složek proti demonstrantům. Při střetech tehdy zemřelo na 900 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zrušení nebo změně varování pro cesty do Egypta mluvila ve vysílání Českého rozhlasu mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Ministerstvo zahraničí se rozhodlo varování zatím ponechat. Nechává si ještě několik dní, aby se ukázalo, zda se situace v Egyptě skutečně uklidňuje či nikoli. Znovu bude o odvolání nebo změně varování rozhodovat příští týden, jak Českému rozhlasu sdělila mluvčí ministerstva Johana Grohová:

„Probírali jsme tu situaci dnes ráno na pravidelné poradě vedení ministerstva a situaci samozřejmě sledujeme. Rozhodli jsme se, že zatím naše doporučení ponecháme v obsahové formě, v jaké nám visí na webu. Příští týden situaci vyhodnotíme, zda ho nezmírníme.“

Diplomatický resort podle slov Grohové rozhoduje o vydání varování nebo jeho stažení nikoli subjektivně, ale na základě celé série faktů včetně postupu jiných zemí.

„Situaci vyhodnocujeme po několika úrovních. Jednak máme náš zastupitelský úřad, komunikujeme s cestovními kancelářemi a také potup koordinujeme s ostatními zeměmi, jejichž turisté tam jezdí,“ říká mluvčí.

Břetislav Tureček, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme