Egypt nesouhlasí se stavbou hydroelektrárny v Etiopii, obává se o své vodní zdroje

V súdánském Chartúmu začínají jednání o výstavbě gigantické etiopské přehrady na Nilu. Stavba se dotýká Egypta, Súdánu a Etiopie. Především Egypťané se obávají množství vody, o které je vodní dílo připraví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Danakilská proláklina

Danakilská proláklina | Foto: Tomáš Kubeš

Etiopie svou stavbu s ostatními zeměmi povodí Nilu příliš nekonzultovala. Když se na jaře pustila do klíčové fáze projektu, nešetřili egyptští politici silnými slovy.

„Všechny možnosti zůstávají otevřené. Egypťané přinesli světu svou revolucí mírové poselství. Nevyzýváme tedy k válce. Zároveň ale nedovolíme, aby byla ohrožena bezpečnost našich vodních zdrojů," varoval na jaře bývalý egyptský prezident Muhamed Mursí Etiopii.

„Můžeme použít nátlakové prostředky, například podpořit povstaleckou frontu za osvobození Oroma, která bojuje proti etiopské vládě. Pokud by tyto prostředky nepomohly, pak máme ještě jednu kartu: s pomocí zpravodajských služeb poškozovat jakoukoliv přehradu, která by ohrožovala Egypt. Výstavba etiopské přehrady se totiž rovná vyhlášení války Egyptu,“ řekl ale jeden z egyptských politiků na konzultaci tehdejším prezidentem Muhammadem Mursím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o jednání v Egyptě přinesl blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

Hlavní problém je, že Egypt je zcela závislý na nilské vodě. Se vzrůstajícím počtem obyvatel se navíc snižuje množství vody na jednoho člověka.

Objem etiopské přehrady se zhruba rovná ročnímu průtoku Nilu v Egyptě. Už jen naplnění přehrady bude znamenat obrovskou ztrátu. Je třeba k tomu připočítat ještě ztráty při odpařování.

Protože stavbu už nejde nijak zastavit, Egypt požaduje alespoň úpravu projektu a snížení kapacity přehrady, která se má stát největší hydroelektrárnou v Africe. Chce mít možnost se sám přesvědčit o tm, že stavba přiliš neovlivní přítok vody do Egypta.

Na chartúmských jednáních Etiopie, Súdánu a Egypta se očekává zásadní průlom, který by napjatou situaci vyřešil. Z obou stran je cítit snaha se dohodnout, protože i Etiopie chce mít dobré vztahy s Egyptem.

Očekává se vytvoření mezinárodní technické komise, která by nezávisle zhodnotila, jaké důsledky může mít přehrada na vodu v Egyptě. Případně by Etiopané projekt upravili, aby důsledky byly menší.

V úvahu připadá například to, že by Etiopie Egyptu nabídla připojení k elektrické síti, kterou bude mít společnou se Súdánem.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme