Nil zaplavily plastové odpadky. Rybáři si mohou čištěním řeky přivydělat

Egyptský Nil je plný plastového odpadu, který zabíjí ryby a bere rybářům obživu. Napsala to agentura Reuters s odkazem na situaci rybářů z ostrůvku Al-Kursája, který leží v blízkosti centra Káhiry.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybář Saíd Hasanajn sbírá plasty v Nilu | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

Osmapadesátiletý Muhammad Nasar na Nilu rybaří 17 let, ale každým rokem se úlovky tenčí. Nil je zaplaven plastovými lahvemi, sáčky a dalšími odpadky. „Když se ryby dostanou do lahve, zemřou,“ vysvětluje otec pětičlenné rodiny.

Uplynulých 37 let na jedné mapě. Aplikace od Google Earth ukazuje odlesňování nebo tání ledovců na Zemi

Číst článek

Místní skupina ochránců životního prostředí, která si říká VeryNile, požádala rybáře z ostrova, aby vyplouvali na svých lodích a odpad z vody lovili. Skupina za plastové lahve platí víc, než nabízejí podniky na recyklaci plastu. Je to šance vyčistit Nil a poskytnout rybářům jako Nasar nový zdroj příjmů.

„Trochu nám to pomáhá. Když vybereme z vody deset až patnáct kilogramů lahví, dostaneme za každý 12 egyptských liber (16 korun),“ řekl Nasar sedící v loďce a lovící lahve z vody. Za šest hodin lovu ryb si vydělal 100 egyptských liber a k tomu dalších 200 za vysbírané lahve.

Jeho kolega Saíd Hasanajn říká, že čistější Nil znamená více ryb, a pochvaluje si, že rybáři mají další zdroj příjmů.

VeryNile získala pro svou kampaň 40 rybářů a za rok se jí podařilo odstranit z Nilu 18 tun plastových lahví. Většinu prodala k recyklaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme