Egypt vypověděl novinářku britského listu The Times. Zařadil ji na seznam nežádoucích osob

Egyptské úřady zatkly Bel Trewovou, britskou novinářku z listu The Times. Následně ji vypověděly ze země a zapsaly na seznam nežádoucích osob. Opatření přišlo v době zvyšujících se zásahů úřadů proti médiím před prezidentskými volbami v zemi. První kolo voleb začíná v pondělí, informovaly v sobotu agentury AP a Reuters.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí | Zdroj: Reuters

List The Times uvedl, že jeho dopisovatelka byla aktivní v Káhiře několik let, při práci na jedné reportáži však byla zatčena a donucena opustit Egypt.

Jeden z nejdůležitějších objevů. V Egyptě našli nové pohřebiště, ukrývalo čtyři desítky sarkofágů

Číst článek

„The Times odsuzuje snahu egyptských úřadů zastrašovat média a omezovat naši činnost," uvedl list v prohlášení. Dodal, že egyptské úřady nechtějí dovolit Trewové, aby se vrátila.

Egyptské vládní centrum pro zahraniční média, ministerstvo vnitra ani úřad prezidenta neodpověděly na žádost, aby se k této záležitosti vyjádřily, uvedl Reuters.

Trewová ve svém článku napsaném pro The Times uvedla, že byla zadržena policií v centru Káhiry, když šla na rozhovor. Poté byla zadržována téměř 24 hodin a pak odvedena do letadla na káhirském letišti, které směřovalo do Londýna.

Novinářka uvedla, že ji egyptské úřady daly na seznam nežádoucích osob a pohrozily jí, že pokud se pokusí vrátit, bude znovu zatčena.

Zásahy proti médiím i lidskoprávním organizacím

Egyptské úřady se v poslední době zaměřily na média, která podle nich zveřejňují „falešné zprávy".

Podle aktivistů bylo také v posledních měsíci zatčeno několik místních novinářů a lidskoprávní organizace označují kroky úřadů za zákroky proti svobodě tisku zaměřené na potlačování nesouhlasných vyjádření před prvním kolem prezidentských voleb. To se koná 26. až 28. března.

Očekává se, že v prezidentských volbách opět vyhraje třiašedesátiletý bývalý polní maršál a exministr obrany Abdal Fattáh Sísí, který je prezidentem země od června 2014.

Média upozorňují, že veškerá opozice, která by mohla Sísího ohrozit, se stáhla z boje kvůli zastrašování poté, co byl nejsilnější protikandidát Sísího zatčen. Volební komise nicméně tvrdí, že hlasování bude svobodné a poctivé, a Sísí sám řekl, že by chtěl více kandidátů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme