Egypt očekává vyvrcholení nepokojů, turisté ohroženi nejsou

Egyptské protivládní nepokoje pokračují již čtvrtý den, odpoledne se očekávají velké protesty. Jak telefonoval z Káhiry blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček, v ulicích již v noci hlídkovaly tisíce policistů, ale žádný incident se nekonal. Protestovalo se v Suezu na východě země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muži odnášejí zraněného demonstranta. | Foto: Eva Petrlíková

V pátek, kdy je v muslimských zemích volno, počítají organizátoři protestních demonstrací s výrazně větší účastí lidí než v minulých dnech. Chtějí využít odpoledne, kdy se budou statisíce lidí vracet z modliteb v mešitách.

„Úřady ale už od půlnoci vypnuly v Káhiře internet a znemožnily tak šíření informací o místech shromáždění,“ popisuje přípravy vlády arabista a spolupracovník Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Štěpán Macháček informuje o situaci v Káhiře před dnešní demonstrací

Blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček dodává přímo z Káhiry, že zablokované je i posílání SMS zpráv. V ulicích jsou vidět tisíce policistů, příslušníků pořádkových služeb, ale i pracovníci tajných služeb.

Egyptská vláda také v noci preventivně zatkla několik významných členů Muslimského bratrstva. Tato hlavní opoziční ilegální organizace se zatím držela stranou, tentokrát však také vyzvala k demonstracím. Oznámila, že by se měli její členové do protestů aktivně zapojit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Břetislav Tureček telefonuje aktuální zprávy z Káhiry

Do Egypta se vrátil z Vídně Muhammad Baradej. Donedávna byl šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii, teď se ale chce postavit do čela protestů.

„Prezident Husní Mubárak sloužil této zemi 30 let a je na čase, aby odešel," shrnul Baradej svůj postoj k vůdci egyptského režimu.

Baradej už dříve naznačoval, že možná bude kandidovat v prezidentských volbách, které se chystaly na tento podzim. Politický kalendář ale zjevně nepočítal se současným vývojem. Zatčení a zranění se počítají na stovky.

Egyptští novináři vypovídají, že terčem policejní brutality už nejsou pouze demonstranti, ale i reportéři. Násilí aktivně vyvolávají i protestující Egypťané.

Demonstranti zdůrazňují, že nepatří k žádné politické nebo náboženské skupině. Prý chtějí pouze změnu režimu.

Turisté jsou v bezpečí

Protivládní protesty zatím nezasáhly do turistických letovisek. Tiskový tajemník české ambasády Robert Kopecký ujišťuje, že pokud se turistické zájezdy vydají za památkami do Káhiry, policisté je do blízkosti nepokojů nepustí.

Káhirské letiště funguje bez problémů a do Egypta přilétají turisté třeba i ze sousedního Izraele.

Štěpán Macháček, Břetislav Tureček, Lucie Maňourová, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme