Egyptský parlament schválil změny ústavy. Prezident Sísí může vládnout do roku 2030

Egyptský parlament v úterý odhlasoval změnu ústavy, která umožní prezidentovi Abdal Fattáhovi Sísímu zůstat u moci do roku 2030. Informoval o tom egyptský list Al-Ahrám. Poslanci hlasovali i o dalších ústavních změnách. Článek týkající se hlavy státu prodlužuje funkční období ze čtyř na šest let a Sísímu prodlužuje nynější mandát, který měl skončit roku 2022, o dva roky.

Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí | Zdroj: Reuters

Změna ústavy bude ještě předložena občanům a budou mít možnost vyslovit se k ní v referendu. Konat se bude podle Al-Ahrámu 22. až 24. dubna. Sísí je u moci od roku 2014. Zvolen byl po svržení svého předchůdce Muhammada Mursího, zvoleného za Muslimské bratrstvo po svržení někdejšího dlouholetého prezidenta Husního Mubaraka.

Egyptský opozičník Ganína dostal pět let vězení za šíření lživých informací. Dle kritiků je to snaha ho umlčet

Číst článek

Sísí se těší v Egyptě popularitě, byť se na Mursího svržení podílel a zakázal Muslimské bratrstvo. V loňských volbách mu dalo hlas přes 97 procent voličů.

Úterní hlasování se týkalo také dalších ústavních článků. Jeden z nich rozšiřuje koncept viceprezidenta, který může prezidenta v úřadu nahradit v případě, že nebude schopen funkci vykonávat. Prezident si může vybrat jednoho i více zástupců a převést na ně část svých povinností.

Viceprezident vykonávající dočasně funkci prezidenta ale nesmí měnit ústavu, rozpustit parlament ani vládu a nesmí kandidovat ve volbách.

‚Nezbytnost‘

Další změna se týká snížení počtu členů dolní komory parlamentu, Lidového shromáždění, z 596 na 450. Nejméně čtvrtinu křesel mají obsadit ženy. Další změny se týkají struktury justice a vymezují pravomoci armády a vojenského soudu. Podle kritiků armáda získá větší vliv na politický život v Egyptě.

Sísího stoupenci změny brání jako nezbytnost, které Sísímu umožní dokončit rozvojové projekty a ekonomické reformy. Podle kritiků se ale koncentruje moc do rukou prezidenta, který vládne s pomocí tvrdých zásahů proti svobodě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme