Egypťané podpořili změnu ústavy. Novela prodlužuje mandát prezidenta a snižuje počet poslanců

Egypťané podpořili ústavní změny, které umožní prezidentovi Abdal Fattáh Sísímu zůstat u moci do roku 2030. Informovala o tom volební komise, podle které pro novelu ústavy hlasovalo v referendu skoro 90 procent lidí. Volební účast byla 44 procent.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťané v úterním referendu schválili novelu ústavy. Hlasovala necelá polovina obyvatel. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Kromě prodloužení vlády získá Sisí větší pravomoci při jmenování soudců a státních zástupců.

Armáda, která má na egyptskou politiku významný vliv, se stane oficiální ochránkyní ústavy a demokracie. Počet poslanců egyptského parlamentu se naopak sníží.

Třídenní referendum doprovázely podle agentury Reuters sporné okamžiky. Voliči například dostávali za podporu prezidenta potravinové balíčky nebo peníze.

Koncentrace moci

Egyptský parlament novelu odhlasoval minulé úterý. Odsouhlasilo se také rozšíření konceptu viceprezidenta, který může prezidenta v úřadu nahradit v případě, že nebude schopen funkci vykonávat.

Na prodloužení vlády prezidenta Sísího se Egypťané neshodnou. Rozhodne referendum

Číst článek

Prezident si může vybrat jednoho i více zástupců a převést na ně část svých povinností. Viceprezident vykonávající dočasně funkci prezidenta ale nesmí měnit ústavu, rozpustit parlament ani vládu a nesmí kandidovat ve volbách.

Sísího stoupenci změny brání jako nezbytnost, které Sísímu umožní dokončit rozvojové projekty a ekonomické reformy. Podle kritiků se ale koncentruje moc do rukou prezidenta, který vládne s pomocí tvrdých zásahů proti svobodě.

Sísí je u moci od roku 2014. Zvolen byl po svržení svého předchůdce Muhammada Mursího.

Tomáš Havlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme