Egypt pátrá v souvislosti s atentáty po pěti Pákistáncích

Egyptská policie pátrá po nejméně šesti Pákistáncích podezřelých ze sobotních atentátů v Šarm aš-Šajchu a Naama Bay. Teroristické útoky v těchto letoviscích u Rudého moře si vyžádaly desítky mrtvých, včetně několika cizinců a jednoho Čecha.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fotografie šesti podezřelých Pákistánců

fotografie šesti podezřelých Pákistánců | Zdroj: ČTK

Policisté na všech bezpečnostních stanovištích v Šarm aš-Šajchu a v Naama Bay mají fotografie pěti desítek osob, které chtějí v souvislosti se sobotními atentáty vyslechnout.

Mezi nimi je i šest dvaceti až třicetiletých Pákistánců, kteří byli krátce před útoky v Šarm aš-Šajchu ubytováni. Po explozi bomb ale zmizeli, i když v recepcích hotelů zanechali své pasy.

Příslušníci egyptských bezpečnostních sil podle místních sdělovacích prostředků obklíčili dvě vesnice beduínů v horách nedaleko Šarm aš-Šajchu a po přestřelce jich 25 zatkli. Úřady předtím tvrdily, že beduíni patrně ukrývají dva z hledaných Pákistánců.

Egyptská policie ale stále prověřuje také takzvanou palestinskou stopu, tedy že by za atentáty mohli stát stejní lidé, kteří zaútočili i loni v říjnu v Tabě. Tehdy policie obvinila palestinské radikály, protože cílem atentátu byli hlavně turisté z Izraele.

Policisté dále oznámili, že se jim podařilo vysledovat stopy dvou vozidel použitých při atentátech. Auta údajně vyjela z vesnice Rás Sidr na západním pobřeží Sinajského poloostrova. Šéfové bezpečnostních úřadů na Sinaji byli dnes v souvislosti s atentáty odvoláni z funkce.

U hotelu Ghazala Gardens policie nalezla ostatky muže, který jako jediný spáchal sebevražedný útok nájezdem vozidla do recepce hotelu. Zbývající členové teroristické skupiny prý poté výbušniny nastražili a odešli. Jedna bomba explodovala na parkovišti hotelu ve chvíli, kdy po prvním výbuchu z budovy prchali vyděšení hosté.

Další s časovým spínačem byla odpálena na rušném tržišti v historickém centru Šarm aš-Šajchu, podle egyptských úřadů měla ale i tato nálož být namířena proti některému z hotelů, patrně zařízení Iberotel Palace. Atentátník však uvázl ve frontě aut před policejním kontrolním stanovištěm a před explozí z vozu vystoupil.

Sebevrahem z Ghazala Gardens mohl být údajně jeden z Pákistánců. Agentury připomínají, že i při útoku ze 7. července v Londýně byli tři ze čtyř pachatelů pákistánského původu. Vysocí pákistánští představitelé se však proti těmto obviněním dnes důrazně ohradili.

Policie pozatýkala v souvislosti s atentáty 95 lidí, z toho 35 přímo v Šarm aš-Šajchu. Nejasnosti nadále panují kolem konečného počtu obětí. Nemocniční zdroje uvádějí 88 mrtvých, zatímco například ministerstvo cestovního ruchu zatím 64. Podle některých zdrojů ale mezi ně nejsou započítány ostatky z roztrhaných těl.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme