Egypt pátrá v souvislosti s atentáty po pěti Pákistáncích

Egyptská policie pátrá po nejméně šesti Pákistáncích podezřelých ze sobotních atentátů v Šarm aš-Šajchu a Naama Bay. Teroristické útoky v těchto letoviscích u Rudého moře si vyžádaly desítky mrtvých, včetně několika cizinců a jednoho Čecha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fotografie šesti podezřelých Pákistánců | Zdroj: ČTK

Policisté na všech bezpečnostních stanovištích v Šarm aš-Šajchu a v Naama Bay mají fotografie pěti desítek osob, které chtějí v souvislosti se sobotními atentáty vyslechnout.

Mezi nimi je i šest dvaceti až třicetiletých Pákistánců, kteří byli krátce před útoky v Šarm aš-Šajchu ubytováni. Po explozi bomb ale zmizeli, i když v recepcích hotelů zanechali své pasy.

Příslušníci egyptských bezpečnostních sil podle místních sdělovacích prostředků obklíčili dvě vesnice beduínů v horách nedaleko Šarm aš-Šajchu a po přestřelce jich 25 zatkli. Úřady předtím tvrdily, že beduíni patrně ukrývají dva z hledaných Pákistánců.

Egyptská policie ale stále prověřuje také takzvanou palestinskou stopu, tedy že by za atentáty mohli stát stejní lidé, kteří zaútočili i loni v říjnu v Tabě. Tehdy policie obvinila palestinské radikály, protože cílem atentátu byli hlavně turisté z Izraele.

Policisté dále oznámili, že se jim podařilo vysledovat stopy dvou vozidel použitých při atentátech. Auta údajně vyjela z vesnice Rás Sidr na západním pobřeží Sinajského poloostrova. Šéfové bezpečnostních úřadů na Sinaji byli dnes v souvislosti s atentáty odvoláni z funkce.

U hotelu Ghazala Gardens policie nalezla ostatky muže, který jako jediný spáchal sebevražedný útok nájezdem vozidla do recepce hotelu. Zbývající členové teroristické skupiny prý poté výbušniny nastražili a odešli. Jedna bomba explodovala na parkovišti hotelu ve chvíli, kdy po prvním výbuchu z budovy prchali vyděšení hosté.

Další s časovým spínačem byla odpálena na rušném tržišti v historickém centru Šarm aš-Šajchu, podle egyptských úřadů měla ale i tato nálož být namířena proti některému z hotelů, patrně zařízení Iberotel Palace. Atentátník však uvázl ve frontě aut před policejním kontrolním stanovištěm a před explozí z vozu vystoupil.

Sebevrahem z Ghazala Gardens mohl být údajně jeden z Pákistánců. Agentury připomínají, že i při útoku ze 7. července v Londýně byli tři ze čtyř pachatelů pákistánského původu. Vysocí pákistánští představitelé se však proti těmto obviněním dnes důrazně ohradili.

Policie pozatýkala v souvislosti s atentáty 95 lidí, z toho 35 přímo v Šarm aš-Šajchu. Nejasnosti nadále panují kolem konečného počtu obětí. Nemocniční zdroje uvádějí 88 mrtvých, zatímco například ministerstvo cestovního ruchu zatím 64. Podle některých zdrojů ale mezi ně nejsou započítány ostatky z roztrhaných těl.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme