Egypt po pěti stech dnech hladovky deportoval vězně Muhammada Sultána do USA

Egypt deportoval do Spojených států Muhammada Sultána, odsouzeného k doživotnímu vězení za aktivitu v Muslimském bratrstvu. Rodina ale Muhammadovo členství v islamistické organizaci popírá. Sedmadvacetiletý vězeň měl egyptské i americké občanství. Aby mohl být deportován, musel se egyptského vzdát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti na Tahríru protestují proti omezení pravomocí předpokládaného zvoleného prezidenta Muhammada Mursího | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Po bezmála pěti stech dnech hladovky je Muhammad v zuboženém zdravotním stavu.

Na jednom ze soudních přelíčení prosí Muhammadův otec Saláh o propuštění svého zesláblého syna.

Otec si později ve stejné kauze vyslechl rozsudek smrti. Oba zatkla policie v létě roku 2013 při rozhánění protestních islamistických táborů v Káhiře. Při akci tehdy zemřely stovky lidí a ve vězení jich skončily další tisíce.

Nedávno vyhlášený zákon umožňuje deportaci odsouzených s cizím občanstvím. Podobně se dostal z egyptského vězení na svobodu australský novinář al-Džazíry Peter Greste. V případě dvojího občanství se ale musí odsouzení egyptského vzdát.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme