Česko 4:0 Lotyšsko

Egypt zpřísňuje bezpečnostní opatření. Pláže už mohou navštěvovat výhradně hoteloví hosté

Na pláže u resortů v egyptské provincii Rudé moře mohou jen hoteloví hosté. Podle deníku Egypt Independent o tom rozhodl guvernér Ahmad Abdalláh. Důvodem je páteční útok v Hurghadě, při kterém zemřely dvě Němky a čtyři další turistky včetně jedné Češky byly zraněné. Na pláž u hotelu se pachatel prý dostal tak, že si zakoupil jednodenní vstupenku.

Hurghada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský resort Sunny Days El Palacio | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

Velvyslankyně Veronika Kuchyňová Šmigolová Radiožurnálu řekla, že opatření považuje za bezprecedentní. „Na pláži dosud žádný útok nebyl, takže to opatření je nové, ale je svým způsobem logické, pokud chtějí zcela zabránit tomu, aby se tam dostal někdo nepovolaný.“

Útočník na egyptské pláži pobodal šest turistek, jedna Češka je zraněná. Dvě Němky zemřely

Číst článek

V Hurghadě navíc už od pátku platí zpřísněná bezpečnostní opatření, která policie konzultovala s vedením resortů. Úřady posílily hlídky na plážích, u hotelů a na silnicích. Další kroky už podle informací české ambasády nechystají. Doporučení Černínského paláce pro cesty do Egypta se zatím nemění - českým občanům doporučuje, aby se řídili pokyny cestovních kanceláří a jejich delegátů.

Stav zraněné Česky, kterou o víkendu převezli do nemocnice v Káhiře, není vážný - má lehká zranění na noze a na zádech. Lékaři jí ale doporučili, aby v nemocnici zůstala ještě týden. Její rodina byla u ní podle velvyslankyně Kuchyňové Šmigolové na návštěvě.

Motivy útočníka zůstávají dál nejasné. Egyptští vyšetřovatelé zatím s žádným vysvětlením nepřišli. Není jasno ani v tom, jestli se pachatel na pláž u hotelu skutečně dostal tak, že si koupil vstupenku. Podle jedné z verzí tam totiž připlaval z jiné pláže. K útoku se zatím nepřihlásila žádná organizace a většinou se o něm mluví jako o izolovaném činu jednotlivce.

Obavy turistů

Čeští turisté, kteří plánují dovolenou v Egyptě, se po útoku častěji ptají cestovních kanceláří na bezpečnost. Podle Asociace cestovních kanceláří ale pobyt zrušily zatím jen dvě rodiny.

Kanceláře se turistům snaží vyjít vstříc. „Některé cestovní kanceláře jim nabízí přesun na jinou destinaci, ale jde o velmi komplikovanou záležitost, protože v hlavní sezoně často už není moc místa. V jiných případech je možnost pro klienty přesunout se v Egyptě na jiný termín,“ říká mluvčí Asociace Jan Papež.

Lukáš Matoška, Vendula Vrbová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme