Egypt poprvé naznačil teroristické pozadí loňského pádu ruského letadla na Sinaji

Egypt poprvé naznačil, že loňský pád ruského letadla na Sinaji způsobili teroristé. Prezident Abd al-Fattáh Sísí to uvedl v projevu o dlouhodobé strategii země. Egyptští vyšetřovatelé ale zatím oficiálně trvají na tom, že o teroristickém útoku nemají důkazy. Už loni však potvrdily stopy výbušniny v troskách ruské úřady. Moskva tak o náloži na palubě letadla nepochybuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky ruského dopravního letadla, které havarovalo na Sinajském poloostrově | Zdroj: Reuters

„Co bylo cílem těch, kteří stojí za pádem letadla? Chtěli snad jen poškodit turismus v Egyptě? Nikoliv. Chtěli také pokazit naše vztahy s Ruskem, s Itálií a s celým světem. Tak, abychom zůstali v izolaci,“ prohlásil egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí.

K útoku na letadlo se přihlásila skupina Islámský stát, která na Sinaji operuje. Poslední říjnový den zahynulo v troskách všech 224 lidí.

Katastrofu zřejmě způsobila výbušnina propašovaná na palubu. Rusko a další státy následně zrušily lety svých aerolinií do Šarm aš-Šajchu, odkud letadlo startovalo.

Egypt od té doby přišel o 25 miliard korun z příjmů z turistiky.

Sinaj - letecké neštěstí | Foto: Český rozhlas

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme