Egypt má nového premiéra. Prezident Sísí jmenoval dosavadního ministra pro bydlení Madbúlího

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí ve čtvrtek jmenoval premiérem dosavadního ministra pro bydlení Mustafu Madbúlího a pověřil ho sestavením nového kabinetu. Egyptská vláda, včetně premiéra Šarífa Ismáíla, podala tento týden demisi. Cílem bylo umožnit sestavení nového kabinetu poté, co Sísí v březnu obhájil svůj mandát. Ostatní ministři zatím zůstanou ve funkci. S odkazem na egyptský státní tisk o tom informovala agentura Reuters.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský premiér Abdal Fattáh Sísí (vpravo) ve čtvrtek jmenoval premiérem dosavadního ministra pro bydlení Mustafu Madbúlího | Foto: The Egyptian Presidency | Zdroj: Reuters

Třiašedesátiletý Sísí byl prezidentem znovuzvolen v březnových volbách, v nichž měl jen jednoho protikandidáta.

Zátah proti blogerům. Po Sísího znovuzvolení v Egyptě zadržují sekulární aktivisty

Číst článek

Ostatní uchazeči o nejvyšší úřad v zemi kandidaturu vzdali po zastrašování, jeho hlavní vyzývatel byl předtím zatčen. Nevládní organizace viní Sísího ze systematického pronásledování opozice a porušování lidských práv.

Sísí se stal poprvé prezidentem v červnu 2014. Rok předtím stál v čele vojenského převratu, který svrhl prvního demokraticky zvoleného egyptského prezidenta Muhammada Mursího.

Za jeho vlády byl Sísí ministrem obrany. Po převratu se Sísí těšil velké popularitě a ve volbách v roce 2014 dostal 97 procent hlasů, stejně jako letos. Ani tehdy neměl silného protikandidáta a účast byla také velmi nízká.

Sísí tvrdí, že během čtyř let v úřadu prezidenta nastolil v Egyptě bezpečnost a stabilitu. Země ale čelí mimo jiné povstání radikálů napojených na organizaci Islámský stát na Sinajském poloostrově, kde prudce vzrostlo napětí po sesazení prezidenta Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme