Egypt se chystá trvale otevřít hraniční přechod do pásma Gazy

Palestinci z pásma Gazy budou mít od soboty možnost cestovat do Egypta, nakupovat tam zboží a zase se vracet. Egyptské úřady oznámily, že po čtyřech letech natrvalo otevřou hraniční přechod Rafah.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina spotřebního zboží v pásmu Gazy

Většina spotřebního zboží v pásmu Gazy | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Do značné míry tak ztratí smysl blokáda, kterou vůči pásmu Gazy uplatňuje Izrael. Na egyptsko-palestinském přechodu nebude izraelský ani mezinárodní dohled nad tím, kteří lidé a jaké zboží se do Gazy dostává.

Přehrát

00:00 / 00:00

macháček.mp3

Trvalým otevřením přechodu přijdou o značné zisky majitelé pašeráckých tunelů, kterými se z Egypta do Gazy dostávalo obrovské množství zboží, ale i lidé. Egypt po dohodě s Izraelem uzavřel Gazu před čtyřmi lety, když se tam dostalo k moci hnutí Hamás. Po pádu Mubarakova režimu ale nové egyptské vedení označilo blokádu Gazy za nechutnou záležitost.

„Během režimu Husního Mubaraka egyptský lid vnímal i zahraniční politiku tak, že neodpovídá tomu, co si Egypťané myslí. A proto i současný egyptský režim chce ukázat, že bude hlasu Egypťanů více naslouchat,“ vysvětlil spolupracovník ČRo v Káhiře Štěpán Macháček.

Porevoluční a dnes odstupující egyptský ministr Nabíl al-Arabí, který se nedávno stal novým předsedou Ligy arabských států, prohlašoval, že Egypt přehodnotí svou předchozí zahraniční politiku. „Tohle je už jedním z konkrétních projevů. Podobným projevem byla i nedávná iniciativa k usmíření mezi palestinskými frakcemi Fatahem a Hamásem,“ poznamenal Macháček.

Vnitropalestinské usmíření

Otevření přechodu Rafah je tak také jedním z výsledků vnitropalestinského usmíření. Hnutí Hamás a Fatah, který vládne na Západním břehu, se právě v Káhiře dohodly na urovnání vztahů. Jednou z třecích ploch byl i hraniční režim v Rafahu, protože dosavadní egyptské vedení stálo v této věci na straně palestinské vlády v Rámalláhu, tedy proti vládě v Gaze.

Tunely mezi pásmem Gazy a Egyptem | Foto: Břetislav Tureček

Egyptské úřady rozhodly o otevření hranic jednostranně, bez konzultací s jinými státy. Izrael se proto obává, že ve své politice se už nebude moci spoléhat na svého arabského spojence tak, jak tomu bylo během třicetileté vlády Husního Mubaraka. Nicméně podle Macháčka situace nepovede tak daleko, že by Egypt vypověděl mírovou smlouvu s Izraelem. Nikdo v regionu si totiž válku nepřeje.

V Gaze žije více než jeden a půl miliónu lidí. Izrael blokádu zdůvodňoval snahou zabránit pašování zbraní a pouštěl do Gazy jen zboží základní potřeby. Interní izraelské dokumenty ale ukázaly, že šlo také o to, popudit nedostatkem zboží Palestince proti vládnoucímu Hamásu.

Hraniční přechod Rafah bude otevřený denně, kromě pátku. Egypt navíc rozhodl, že všem ženám a mužům mladším 18 let nebo starším 40 let, umožní vstup do země bez víza.

Igor Maňour, Břetislav Tureček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme