Egypt se nezapojí do úderů proti IS, obává se zhoršení bezpečnosti v zemi

Egypt se nebude podílet na úderech proti Islámskému státu, prohlásil to egyptský premiér Ibráhím Mahlab. Káhira tak odmítla Spojené státy, které v regionu hledají další spojence. Nejlidnatější arabská země přitom disponuje největší armádou na Blízkém východě. Podle Mahlaba ale Egypt nehodlá vojensky zasahovat nikde mimo své území.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský premiér Ibráhím Mahlab

Egyptský premiér Ibráhím Mahlab | Zdroj: Reuters

Egypt se odmítá zapojit do boje proti Islámskému státu z několika důvodů.

Egyptská armáda a bezpečnostní aparát je zaměstnaný operacemi proti džihádistům v samotném Egyptě.

Káhira se také bojí, že pokud by se aktivně zapojila do vojenských akcí proti Islámskému státu, odrazilo by se to na zvýšení aktivit jednotlivých džihádistických skupin v Egyptě a tamním lidem by to přineslo jen další problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Egypt nechce bojovat proti Islámskému státu. Nakolik se problém džihádistů Egypta týká, vysvětlil blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

Třetím důvodem je, že Egypt podle současné politické garnitury nechce být příliš viditelným spojencem Ameriky. Aktivní zapojení do vojenských operací, které vedou USA, tak Egypťané příliš nechtějí.

V řadách radikálních islamistů navíc bojují i Egypťané. V médiích se probírá případ jednoho bývalého egyptského policisty, který policii opustil ještě před revolucí na protest proti poměrům v tehdejší policii.

V roce 2001 kandidoval do egyptského parlamentu jako nezávislý kandidát, v politickém programu měl právě reformu policejních složek a loni řekl rodině, že odjíždí na léčení do Turecka.

Tam měl při operaci zemřít. Jeho bratr se ale vydal vyřídit repatriaci a zjistil, že bývalý policista pravděpodobně zemřel jinak, a to při sebevražedném atentátu v Iráku v řadách bojovníků Islámského státu.

Organizace je v Egyptě aktivní hlavně na severu Sinajského poloostrova poblíž hranic s Gazou, kde operuje jedna skupina, která se otevřeně hlásí právě k Islámskému státu a s velkou pravděpodobností je džihádisty přímo financována.

V Egyptě je obecně poměrně široká základna potenciálních i faktických stoupenců idejí Islámského státu a někteří samotní egyptští experti říkají, že Egypt by skutečně mohl být dalším cílem v plánech radikálních islamistů na dobytí Blízkého východu.

Štěpán Macháček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme