Egypt si připomíná čtyři roky od revoluce. Při protestech zemřelo nejméně 15 lidí

V souvislosti se čtvrtým výročím egyptské revoluce už zemřelo nejméně15 lidí. Úřady jakékoliv oslavy nebo demonstrace zakázaly, oficiálním důvodem je státní smutek za zesnulého saúdského krále Abdalláha. Několik opozičních shromáždění se přesto uskutečnilo. Policie proti nim zasáhla slzným plynem a střelbou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích egyptských měst hlídkují ozbrojení policisté | Zdroj: Reuters

Náměstí Tahrír je neprodyšně uzavřené stejně jako další prostranství, kde se se protestní akce tradičně odehrávají. Nad centrem Káhiry léta policejní vrtulník a všude hlídkují ozbrojení policisté.

Stovkám zejména mladých Egypťanů se ale v centru města před Syndikátem novinářů podařilo uspořádat poměrně hlasitý protest. Skandovali hesla kritizující vojenský režim i současnou Sísího vládu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Egypt si připomíná čtyři roky od revoluce. Situaci v Káhiře sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Vadilo jim, že se drží smutek za despotického saúdského panovníka a přitom se zakazují veřejné připomínky více než 800 Egypťanů, kteří padli před čtyřmi lety při protestech proti Mubárakovu režimu. Policie shromáždění asi po hodině rozehnala.

Menší protestní akce se uskutečnily také na okrajích Káhiry. V Alexandrii, kde se koná pohřeb mladé političky Šajmy Sabágové, zemřel při střetech s policií jeden demonstrant.

Sabágová zemřela v sobotu, když policie v centru Káhiry zakročila proti poklidné vzpomínkové akci. Malý průvod asi 20 nebo 30 levicových aktivistů chtěl položit věnec na náměstí Tahrír, na památku obětem z roku 2011.

Organizátoři podle svých slov ohlásili konání akce policii, ta se je ale přesto rozhodla rozehnat. Pak se ozval výstřel a politička utrpěla střelné poranění hlavy. Podle svědků střílel policista, policie ale tvrdí, že se do davu přimísil nějaký ozbrojenec z řad Muslimského bratrstva.

Ministr vnitra slíbil, že se smrt Šajmy Sabágové prošetří. Stoupenci aktivistů ovšem pochybují, že půjde o objektivní vyšetřování. Spíše si myslí, že se za viníka oficiálně označí neznámý pachatel.

Navzdory zákazům se nedaleko káhirského náměstí Tahrír střetli provládní a protivládní demonstranti | Foto: Reuters

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme