Při havárii vrtulníku na Sinaji zemřela česká rotmistryně. Mezi oběťmi jsou i Američané a Francouz

Na egyptském Sinajském poloostrově ve čtvrtek spadl vrtulník mnohonárodnostních sil a jednou z osmi obětí nehody je i česká příslušnice mise. S odvoláním na izraelské zdroje to uvedla agentura AFP. O život přišlo i šest Američanů a jeden Francouz. Na Sinaji působí organizace MFO (Multinational Force and Observers – Mnohonárodní síly a pozorovatelé), v níž slouží také Češi. Dohlížejí na dodržování mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem.

Tento článek je více než rok starý.

Káhira (Aktualizováno: 18:09 12. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helikoptéra organizace MFO

Mezi oběťmi pádu helikoptéry jsou i Američané a Francouz (ilustrační foto) | Foto: Nasser Nuri | Zdroj: Reuters

Úmrtí příslušnice české armády potvrdil na twitteru i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO), generál Aleš Opata následně skrze armádní účet uvedl, že o život přišla rotmistryně Michaela Tichá. Všichni pak vyjádřili soustrast blízkým. „Nejhlubší smutek“ a kondolence rodinám mrtvých vyjádřilo i izraelské ministerstvo zahraničí.

Tichá se narodila v roce 1993 a byla příslušnicí 8. úkolového uskupení české armády na Sinaji. „Na palubě vrtulníku bylo celkem devět příslušníků mise. Osm z nich pád vrtulníku nepřežilo, včetně české vojákyně. Devátý člen osádky je momentálně v kritickém stavu. Příčinou pádu vrtulníku byla technická závada,“ uvedla armáda.

„Jde v pořadí o třicátého vojáka Armády České republiky a první ženu, která zemřela při výkonu služby v zahraniční operaci,“ řekla Radiožurnálu mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková.

Tělo české vojačky přiveze v pátek vojenský speciál. Na kbelském letišti v Praze se uskuteční pieta. Její podoba se řeší kvůli epidemiologickým opatřením, uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

/center>

O život přišlo také šest Američanů a jeden Francouz. Jeden člen mise – rovněž Američan – neštěstí přežil a byl letecky přepraven do nemocnice. Agentura AP citovala izraelského úředníka, který si přál zůstat v anonymitě a podle kterého byl zraněný přepraven do izraelského města Ejlat. MFO zahájila vyšetřování nehody, v této chvíli podle ní vše nasvědčuje tomu, že šlo o nehodu.

Podle MFO se vrtulník zřítil nedaleko egyptského letoviska Šarm aš-Šajch. Izraelský deník Haarec citoval egyptské zdroje, podle nichž se zřítil lehký vrtulník UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu. Spadl kvůli technickým problémům údajně v blízkosti ostrova Tírán, který se nachází východně od jižního cípu Sinajského poloostrova a v jehož blízkosti probíhá námořní hranice mezi Egyptem a Saúdskou Arábií. Agentura AP citovala egyptského úředníka, podle kterého se vrtulník zřítil do Rudého moře mimo egyptské teritorium.

Mnohonárodnostní síly

MFO byla zřízena v roce 1981, tedy dva roky po podpisu izraelsko-egyptské mírové dohody, která předpokládá mezinárodní dohled. Mise je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek tohoto dokumentu. Češi v ní působí od roku 2009, loni jich v ní sloužilo 13. Tehdy je navštívil premiér Andrej Babiš (ANO) při cestě na summit Evropské unie a Ligy arabských států.

Zřizovatelem MFO měla být původně OSN, ale protože v Radě bezpečnosti OSN hrozilo veto ze strany Sovětského svazu, vyjednaly zřízení mise USA, Izrael a Egypt.

Mezinárodní síly hlídají oblast, v níž nyní působí i ozbrojené radikální skupiny a mezi nimi i místní sekce teroristického Islámského státu.

Česká armáda má na Sinaji leteckou jednotku, která má za úkol s letounem CASA monitorovat situaci v prostoru operace společně s mezinárodními pozorovateli a zajišťovat přepravu osob a materiálu ve prospěch mise MFO. Působí v ní 15 vojáků.

Koronavirus i převrat. Evropská mise v Mali se pod českým velením vrací k výcviku

Číst článek

USA mají v MFO kolem 450 lidí a bývalý americký ministr obrany Mark Esper zvažoval jejich stažení. Podle listu The Wall Street Journal s tím ale nesouhlasilo americké ministerstvo zahraničí ani Izrael. V misi slouží také Kolumbijci, Kanaďané a kromě Čechů další Evropané.

Reakce politiků

Soustrast blízkým vyjádřil také skrze svého mluvčího i prezident Miloš Zeman. „Prezident vyjadřuje upřímnou soustrast rodině tragicky zesnulé rotmistryně Michaely Tiché. Slova účastenství směřují i k těm, kdo Michaelu Tichou poznali při službě vlasti. Prezident republiky si nesmírně váží všech českých vojaček a vojáků,“ uvedl mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) připomněl středeční den válečných veteránů. „Včera (ve středu) jsme děkovali vojákům za to, co dělají pro naši zemi a svobodu. Na Sinajském poloostrově dnes během své služby zemřela rotmistryně Michaela Tichá. Upřímnou soustrast rodině a přátelům,“ napsal.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala uvedl, že každý den nasazují příslušnice a příslušníci české armády své životy daleko od domova, aby lidé v Česku byli v bezpečí. „Dnes bohužel život jedné z nich ve službě vyhasl. Čest její památce, upřímnou soustrast pozůstalým,“ uvedl.

„Ztráty na životech jsou vždycky strašné. Modlím se za mrtvé i za sílu smířit se s tragédií pro pozůstalé,“ uvedl první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin, soustrast vyjádřila i předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Také šéf STAN Vít Rakušan uvedl, že ho zpráva zasáhla. „Vážím si všech, kteří chrání naši vlast,“ napsal.

mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme