Egyptští poslanci schválili změnu ústavy, která umožní Sísímu zůstat u moci. Rozhodne referendum

Egyptský parlament ve čtvrtek schválil změnu ústavy, která umožní současnému prezidentovi Abdal Fattáhu Sísímu kandidovat ve volbách hlavy státu i po skončení jeho současného druhého mandátu. Pro návrh zvedlo ruku 485 poslanců v 596členném parlamentu, uvedla agentura AP. Změnu ústavy ještě musí schválit Egypťané v referendu, které se nejspíš uskuteční před začátkem ramadánu, jenž letos připadá na 5. května.

Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí | Foto: Andrew Caballero-Reynolds | Zdroj: Reuters

Schválení ústavních změn se očekávalo, protože v parlamentu jednoznačně převažují Sísího spojenci.

Zůstane Sísí v čele Egypta až do roku 2034? Umožnila by to ústavní změna, kterou schválil výbor

Číst článek

Podle předsedy parlamentu Alího Abdalála nyní bude schválené změny ještě zkoumat zvláštní legislativní výbor, který by pak měl do dvou měsíců definitivní znění předložit poslancům ke konečnému hlasování. Pak bude následovat referendum.

Prezident Sísí, který se dostal k moci v roce 2013 po vojenském puči, nyní vykonává svůj druhý čtyřletý mandát. Funkční období mu má skončit v roce 2022 a podle dosavadních pravidel by už poté ve volbách znovu kandidovat nemohl.

Návrat k autoritářské vládě?

Pokud změny ústavy vstoupí v platnost, mohl by Sísí kandidovat ještě dvakrát, a to na funkční období nově prodloužené na šest let. Teoreticky by tedy mohl zůstat ve vedení země až do roku 2034.

Podle kritiků ústavních změn může tento krok znamenat, že se Egypt osm let poté, co povstání svrhlo dlouholetého vládce Husního Mubaraka, znovu vrátí k autoritářské vládě. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch varuje, že změny budou znamenat podkopání nezávislosti soudů a další posílení výkonné moci, která je podle ní v Egyptě už nyní zneužívána.

Sísí v době svého úřadování brutálně potlačil jakékoliv projevy opozice a loni byl opětovně zvolen poté, co byli všichni jeho potenciální vyzyvatelé uvězněni nebo přinuceni vzdát se kandidatury.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme