Egypt slaví vítězství Mursího, politická situace v zemi je však nepřehledná

Kandidát Muslimského bratrstva Muhammad Mursí získal v prezidentských volbách podle stále ještě neúplných výsledků až 52 procent hlasů. V Káhiře se tisíce lidí scházejí k oslavám na náměstí Tahrír, kde loni začala revoluce. V zemi přitom stále panuje nepřehledná politická situace, rozhodující moc zůstává nadále v rukou armády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci Mursího oslavují výsledky egyptských prezidentských voleb

Stoupenci Mursího oslavují výsledky egyptských prezidentských voleb | Zdroj: ČTK

Kandidát Muslimského bratrstva Muhammad Mursí už brzy ráno prohlásil, že je vítězem. S podobným tvrzením později přišel i jeho soupeř Ahmad Šafík.

Nezávislá média stále upřesňují volební výsledek na základě pokračujícího sčítání. Mursí podle těchto údajů vede téměř o milión hlasů. Šéf kampaně Mursího protikandidáta Šafíka ale tvrdí, že ve skutečnosti je výsledek přesně opačný.

Obvinil Mursího, že se za vítěze označil předčasně. Hrozí prý kvůli tomu násilnosti, až se Mursího stoupenci slavící vítězství dozvědí, že ve skutečnosti vyhrál Šafík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Egyptě hovořil komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák, pohled z hlediska cestovního ruchu přidal Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří pro vnější vztahy

V Káhiře se na výsledky teprve čeká. Je téměř jisté, že v ní vyhraje Šafík. V celostátním měřítku už to však asi nemůže změnit vítězství islamistického kandidáta.

Oficiální výsledky mají být vyhlášené ve čtvrtek, po vyřízení všech stížností. Egypt nyní čeká na tiskovou konferenci, kde má vedení vojenského režimu vysvětlit své další kroky. Představitelé armády už oznámili, že moc prezidentovi předají na konci června.

Ústavní soud ve čtvrtek rozpustil sněmovnu a rozhodující moc zůstává nadále na straně armády. Generálové vydali takzvanou ústavní deklaraci. Moc sice předají prezidentovi, ale už dopředu omezili jeho pravomoci. Nebude například vrchním velitelem ozbrojených sil, nebude jmenovat armádní velitele, armáda dostane vlastní rozpočet.

Rozpuštěním parlamentu si armáda pojistila, že nikdo nemůže tvořit legislativu. Nový parlament bude moci vzniknout ve chvíli, kdy se sejde komise, která sepíše ústavu. A komisi musí jmenovat opět armáda.

"Podle některých analytíků je to, co se událo v Egyptě, vlastně formou měkkého vojenského puče," říká komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Šafík byl vyrovnaným soupeřem

Vzhledem k situaci Egypťané volili prezidenta, aniž by věděli, jaký opravdu bude. Zda půjde o pouhého "kladeče věnců" bez větších pravomocí, nebo člověka, který velmi výrazně ovlivní život v Egyptě.

Prezidentský kandidát muslimského bratrstva Muhammad Mursí | Foto: ČTK

"Většina Egypťanů nechce, aby nový prezident měl takové pravomoci jako předchozí vládce Mubárak," domnívá se Milan Slezák.

Mursího protikandidát Šafík však v prvním kole voleb dostal o pouhé procento hlasů méně než jeho soupeř. Podle Slezáka to svědčí o tom, že obyvatelé mají současně strach ze sílící moci Muslimského bratrstva a bojí se zhoršení bezpečnostní situace. Varováním jsou jim incidenty na Sinajském poloostrově, které za Mubárakovy éry nebyly.

Čeští turisté zájezdy neruší

Ministerstvo zahraničí na začátku června varovalo Čechy, aby do Egypta nejezdili. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří pro vnější vztahy Jan Papež ale tvrdí, že turisté zájezdy rozhodně neodříkají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Káhiry se ve Světě o druhé na Rádiu Česko přihlásil blázkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

"Uvědomují si, že problémy jsou lokálního charakteru, nikoli celostátního. A vědí, že cestovní kanceláře mají přehled o tom, co se v zemi děje," říká Papež.

Bezpečnostní složky, které mají na starost ochranu v přímořských letoviscích, jsou sice v nejvyšším stupni ostražitosti, ale fyzicky se tam nic nezměnilo. "Letoviska hlídá armáda už od 80. let, hotelová ostraha je tam na velmi vysoké úrovni," dodává Jan Papež.

Varování ministerstva zahraničí před cestami na sever Sinaje platí i po egyptských volbách

Číst článek

Milan Slezák, Břetislav Tureček, Veronika Sedláčková, Simona Bartošová, Kateřina Kozmová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme