Egyptský opozičník Ganína dostal pět let vězení za šíření lživých informací. Dle kritiků je to snaha ho umlčet

Egyptský vojenský odvolací soud potvrdil pětiletý trest vězení pro někdejšího šéfa protikorupčního úřadu a opozičního politika Hišáma Ganínu. Informovala o tom v neděli agentura AP s odvoláním na jeho právníka Alího Tahu. Ganína byl odsouzen za šíření lživých informací, které poškozují egyptskou armádu. Podle advokáta se jeho klient ještě může obrátit na nejvyšší vojenský odvolací soud.

Tento článek je více než rok starý.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník egyptských speciálních policejních jednotek (ilustrační foto)

Příslušník egyptských speciálních policejních jednotek (ilustrační foto) | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

Ganína byl členem volebního týmu někdejšího náčelníka generálního štábu armády Sámího Anána. Ten byl krátce jedním z kandidátů v prezidentských volbách, ale už loni v lednu byl nucen z klání odstoupit, když byl zatčen a obviněn z falšování dokumentů.

Egyptská policie Ganínu zatkla loni v únoru, když údajně v rozhovoru na zpravodajském serveru HuffPost Arabí řekl, že Anán vlastní dokumenty kompromitující vedení země. Anánův právník Ganínovo tvrzení označil za zcela nepodložené. V dubnu Ganínu vojenský soud poslal na pět let do vězení.

Požár nádraží v Káhiře. Zemřelo 20 lidí, na místě jsou desítky zraněných

Číst článek

Krátce po Anánově zatčení byl Ganína zbit před svým domem. Jak uvedla nyní jeho dcera, zranění oka, které utrpěl, stále ještě není zahojené a ve věznici se mu nedostává dostatečné lékařské péče. „S jeho okem je něco špatně. Požádali jsme úřady, aby ho odvezly do vězeňské nemocnice, ale k ničemu to nevedlo,“ citovala agentura Reuters Ganínovu dceru.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v loňských březnových volbách obhájil svůj mandát, získal 97 procent hlasů. Soupeřem mu byl ale jen jeden kandidát, který ho navíc podporoval. Ostatní možní kandidáti z klání odstoupili, což zdůvodnili strachem o svou bezpečnost, nebo byli zatčeni.

Od roku 2014 mohou egyptské vojenské soudy rozhodovat o případech civilistů podezřelých z široké škály trestných činů od ničení státního majetku až po blokování dopravních úseků.

Vláda, která uvěznila tisíce členů nyní zakázaného Muslimského bratrstva, chce takto podle kritiků umlčet disent. V Egyptě jde o velmi ožehavé téma, jelikož armáda má vliv na politiku i na ekonomiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme