Pašoval 21 855 uměleckých předmětů? Egypt chce soudit bývalého italského konzula s českými kořeny

Egyptská justice chce v nepřítomnosti soudit bývalého honorárního konzula Itálie, který je podezřelý z pokusu o pašování tisíců starožitných předmětů z různých historických období. V úterý o tom informovala agentura Reuters.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konzul se pokoušel přepravit předměty v kontejnerech. (ilustrační foto) | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

Ladislav Otakar Skakal, někdejší italský honorární konzul v Luxoru s českými kořeny, se loni pokoušel přepravit 21 855 předmětů v diplomatickém kontejneru do italského přístavu Salerno, uvedlo v úterý egyptské státní zastupitelství. Egyptské úřady také mnoho dalších předmětů našly ve Skakalově někdejším domově v Káhiře a v sejfu jedné z bank.

Do Prahy se chystají dvě stovky exponátů ze slavného Egyptského muzea. K vidění budou příští léto

Číst článek

Egypt požádal Interpol, aby na Skakala vydal takzvané červené oznámení, podle něhož má být daná osoba zadržena do doby, než justice rozhodne například o jejím vydání.

V souvislosti se Skakalovým případem bylo zadrženo a obviněno i několik Egypťanů.

Reuters uvádí, že případů krádeže historických předmětů v Egyptě přibylo po povstání v roce 2011. Zloději starožitnosti odnesli z muzeí, mešit, skladů, nebo z nelegálních vykopávek.

Mladá Fronta Dnes v roce 2012 o Ladislavovi Otakarovi Skákalovi psala jako o příslušníkovi třetí nebo čtvrté generace rodu Skákalů žijící v Egyptě. Jde o rodinu původem z Černilova na Královéhradecku, která na přelomu 19. a 20. století v Egyptě vyráběla a s úspěchem prodávala kovové výrobky jako balkony, zábradlí nebo mříže.

Ladislav Otakar Skákal se narodil v roce 1957 italské matce. Mladá Fronta Dnes o něm psala jako o italském honorárním vicekonzulovi s českým pasem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme